Reklama

Kolejne nocne i popołudniowe prace na Starym Rynku generujące hałas i utrudnienia

fot. PIM
fot. PIM

Zostały zaplanowane na najbliższe dni.

W tym tygodniu na plac budowy trafią ostatnie elementy zbiornika retencyjnego, który powstaje w pobliżu ratusza. - Z uwagi na znaczące rozmiary ostatnich części zbiornika, transport przewidziany jest na porę późnowieczorną, gdy ruch na ulicach będzie mniejszy - podają Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Dostawa ma się odbyć w najbliższy czwartek, 8 grudnia, pomiędzy 22.00 a 23.00. Oznacza to, że w rejonie Starego Rynku będzie głośniej. - Transport przewidziany jest od ul. Paderewskiego, dlatego tam mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w ruchu.

Kolejne utrudnienia pojawią się dzień później, w piątek. W godzinach popołudniowych zaplanowano prace związane z renowacją przyłączy kanalizacji sanitarnej. PIM podają, że mogą występować czasowe utrudnienia związane z ruchem sprzętu budowlanego oraz hałas.

Po ukończeniu inwestycji w zbiornikach retencyjnych na Starym Rynku zmieści się ponad 620 metrów sześciennych wody. - Składają się one z wielkich pierścieni o wytrzymałej konstrukcji, średnica największych wynosi aż 3,7 metra. Pierścienie w wykopie pod zbiornik łączone są z kolei w dwa duże rurociągi i jeden mały. Montaż zbiornika rozpoczął się już w wykopie, który mierzy ok. 6 metrów głębokości. Drugi, nieco mniejszy zespół zbiorników, powstał już przy budynku Wagi Miejskiej. Zadaniem obu będzie gromadzenie i przetrzymanie nadmiaru wód opadowych, co zabezpieczy przed zalewaniem oraz podtopieniami pobliskie kamienice podczas gwałtownych opadów. Ponadto zbudowane zostaną trzy mniejsze zbiorniki zbierające deszczówkę służącą do podlewania roślin, które pojawią się na Starym Rynku w formie czterech wysp zieleni - tłumaczą PIM. W przyszłości zgromadzony tu nadmiar wody ma być odprowadzany do Warty.

Co jeszcze dzieje się na płycie rynku? Zakończono większość prac rozbiórkowych, trwają badania archeologiczne. Powstała już sieć wodno-kanalizacyjna w południowej i zachodniej części Starego Rynku. Odnowiono wodociąg pomiędzy Paderewskiego i Klasztorną, a także fundamenty Wagi Miejskiej. - Z początkiem listopada rozpoczęło się izolowanie fundamentów i renowacja tynków i posadzki w pomieszczeniach restauracji Bamberka. Do tej pory położono również sieć elektroenergetyczną i telekomunikacyjną przy pierzejach południowej i zachodniej, a gazową przy północnej i wschodniej (te prace realizuje Polska Spółka Gazownictwa). Dalsza dynamika prac ziemnych będzie zależna m.in. od warunków atmosferycznych. Trwają również przygotowania do montażu zadaszenia w pasażu Jana Baptysty Quadro.

PIM przypominają, że piesi wciąż mogą się dostać do lokali gastronomicznych na Starym Rynku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
39.32 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro