Reklama
Reklama

TOP 5 mgnień wioślarskiego sezonu 2022

Dla wioślarzy i wioślarek lokalnych klubów był to sezon pełen emocji, sukcesów oraz wymagających momentów. Co ważnego działo się w kończącym się roku? Zapraszamy na nasze subiektywne zestawienie.

1. Grupa juniorów i młodzieży - już z medalami

Zawodnicy lokalnych klubów błysnęli już na Mistrzostwach Europy U19 we włoskim Varese. Gabriela Stefaniak (Posnania) wróciła do Poznania ze srebrem zdobytym w czwórce podwójnej.

Z kolei Jessika Sobocińska (Posnania) z Zuzanną Jasińską może pochwalić się złotem Mistrzostw Europy U23.

- Ten sezon był dla mnie wyjątkowy pod względem osiągnięć. Myślę, że szczególnie zapamiętam moment, w którym udało mi się stanąć na najwyższym szczeblu podium Mistrzostw Europy słuchając Mazurka Dąbrowskiego. Z pewnością jest to wspomnienie , które zostanie ze mną na zawsze - uważa zawodniczka. Złotem mógł cieszyć się też Damian Józefowicz (Posnania) z czwórki.

Sobocińska i Kalinowska (BLW2x) były największą polską nadzieją także na medal Młodzieżowych Mistrzostw Świata i spełniły te oczekiwania. - Oba tegoroczne medale są dla mnie najważniejsze i ciężko wybrać ten jeden. Jeżeli już musiałabym wybrać to byłoby to zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Świata ze względu na fakt iż był to mój pierwszy - wyśniony medal z międzynarodowej imprezy.

2. Puchar Świata znów w Poznaniu

W zawodach wioślarskiego Pucharu Świata w Poznaniu wzięło udział ok. 950 uczestników z 34 krajów. Ostrzyliśmy sobie zęby na medal zawodników z regionu, szczególnie, że jeszcze w maju w Belgradzie Jessika Sobocińska (Posnania) i Wiktoria Kalinowska z dwójki podwójnej wagi lekkiej znalazły się tuż za podium Pucharu Świata w Belgradzie.

Ostatecznie Sobocińska płynąca w Poznaniu tym razem z Zuzanną Jasińską sprawiła miłą niespodziankę wchodząc do finału A (5. miejsce), ale tam stawka okazała się już jednak zbyt mocna. Polacy w Poznaniu zdobyli cztery medale.

3. Rozbudzone nadzieje na Paryż

Dobre wyniki budzą nadzieje na kolejne igrzyska olimpijskie, które za niecałe dwa lata odbędą się w Paryżu. Nieźle zapowiada się np. dwójka podwójna mężczyzn - Krzysztof Kasparek (Posnania), Szymon Pośnik, która w Mistrzostwach Świata Seniorów w Racicach była druga w finale B.

- Pozwoliło to tej osadzie wypełnić założenia wynikowe, a przede wszystkim dać podstawy, aby traktować ją jako potencjalnego kandydata do uzyskania kwalifikacji olimpijskiej. (...) Osada, mimo krótkiego stażu, walczyła z wielką klasą i stylem w jednej z najcięższych konkurencji wioślarskich - podsumował ich występ Andrzej Krzepiński, dyrektor sportowy PZTW.

4. Rok doświadczenia

Dla jednych był to rok pierwszych dużych sukcesów, dla innych, czas ważnego doświadczenia. Ambitni Jacek Suszka czy Igor Czekanowicz tworzący trzon czwórki podwójnej mogą pochwalić się m. in. 5. miejscem MŚJ.

- Myślę, że jedną z takich szczególnych rzeczy, które zapamiętam, będzie cały ten czas spędzony na przygotowaniach do samych startów. Tam tak naprawdę działo się najwięcej i to pozwoliło mi wynieść doświadczenie i zebrać wiele wspaniałych wspomnień z trenerami i chłopakami, z którymi startowałem. Takim pojedynczym najważniejszym wydarzeniem było zdecydowanie powołanie mnie na zawody do Monachium - sam wyjazd ten nie był najważniejszy, nie była to wielka impreza, lecz bardziej zawody, które miały sprawdzić czy jako osada jesteśmy w stanie rywalizować na arenie międzynarodowej - stwierdził Jacek Suszka. - Ciężko mi się trenowało lecz starałem się ile mogę i dzięki docenieniu mojej pracy szczególnie przez trenerów zostałem dostrzeżony i została ona doceniona poprzez powołanie na główne imprezy, myślę że nie da się znaleźć lepszej motywacji niż to a pokazuje to również że jeżeli nad czymś długo pracujesz i mimo zwątpień starasz się na ile dasz radę to zawsze zostanie to dostrzeżone i wynagrodzone - dodał.

5. Narodziny ósemki?

Srebrem Mistrzostw Europy U19 mogli cieszyć się też zawodnicy ósemki z sześcioma zawodnikami KS Posnania (Emil Jackowiak, Mikołaj Januszewski, Dominik Glonek, Jerzy Kaczmarek, Patryk Wojtalak, Szymon Tomiak) - czy to narodziny ósemki "na lata"?

Polska osada sprawiła miłą niespodziankę również podczas Pucharu Świata w Poznaniu, zdobywając brązowy medal.

- Bardzo trudny wyścig, także pod kątem doświadczenia rywali. My je dopiero zbieramy, byliśmy nieco z tyłu, ale finalnie dobiliśmy do podium (...)- mówił Mikołaj Januszewski, na co dzień zawodnik Posnanii.

Ponadto już jutro w gościnnych progach hotelu Sheraton odbędzie się wioślarskie podsumowanie sezonu, podczas którego wyróżnieni zostaną najlepsi zawodnicy i zawodniczki. Poniżej prezentujemy ranking:

Ranking Wielkopolskie Wiosło 2022

Młodziczki:
1. Anna Solarska, UKS 2 Kórnik, 52 pkt

Młodzicy:
1. Szymon Marosz, KS Posnania, 17 pkt
Danyil Kapustiak, KS Posnania, 17 pkt

Juniorki Młodsze:
1. Joanna Bajerska, KTW Kalisz, 189 pkt

Juniorzy młodsi:
1. Wojciech Kalinowski, TW Polonia, 141 pkt

Juniorki:
1. Gabriela Stefaniak, KS Posnania, 300 pkt

Juniorzy:
1. Igor Czekanowicz, KS Posnania, 188 pkt

Młodzieżowcy Kobiety:
1. Sobocińska Jessika, KS Posnania, 310 pkt

Młodzieżowcy Mężczyźni:
1. Jerzy Kaczmarek, KS Posnania, 322 pkt

Seniorki:
1. Barbara Jęchorek, KS Posnania, 318 pkt

Seniorzy:
1. Krzysztof Kasparek, KS Posnania, 187 pkt


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydał kolejne dziś ostrzeżenie pierwszego stopnia!
0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro