Reklama
Reklama

Zima to trudny czas. Niektórym może grozić śmiertelne niebezpieczeństwo

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Jak co roku, z pomocą przychodzą pracownicy MOPR-u oraz straży miejskiej.

W listopadzie rozpoczęły się zimowe, cykliczne wizyty w miejscach, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności. "Gdy temperatury spadają, są one prowadzone częściej niż zwykle" - mówi Anna Zając-Domżał, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. "W tym miesiącu pracownicy socjalni odwiedzili miejsca niemieszkalne na terenie wszystkich osiedli Poznania" - dodaje.

Kontrole koczowisk odbywają się w całym Poznaniu. "Wizyty odbywają się cyklicznie raz na tydzień, maksymalnie raz na 10 dni"- mówi Ewa Blukacz, kierownik Działu Pomocy Osobom Bezdomnym. "Posiadamy informację o 110 miejsc niemieszkalnych, w których przebywa około 150 osób w kryzysie bezdomności. Trzeba pamiętać, że liczba osób, jak i miejsc, jest płynna, ponieważ przemieszczają się oni czy też czasowo idą do placówek" - dodaje.

Podczas wizyt pracownicy socjalni MOPR informują osoby w kryzysie bezdomności, z jakich form wsparcia mogą skorzystać, gdzie szukać pomocy medycznej. Namawiają też, by skorzystały z miejsc noclegowych, ale mało kto się na to zgadza. Jak podkreślają przedstawiciele zarówno MOPR jak i miasta, osoby w kryzysie bezdomności zawsze mogą liczyć na pomoc.

Jest też apel do wszystkich mieszkańców, by nie byli obojętni i reagowali, jeśli zauważą coś niepokojącego. "W każdym przypadku, gdy mieszkaniec zgłasza nam osobę w kryzysie bezdomności, wymagającą pomocy, interweniujemy" - zapewnia Anna Zając-Domżał.

Zgłoszenia od mieszkańców przyjmują:
- Punkt Interwencji Kryzysowej (czynny całą dobę) - telefony: 61 835 48 66; 61 835 48 65
- Dział Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR - telefon: 61 878 17 89; mail: [email protected]; formularz zgłoszeniowy na stronie www.mopr.poznan.pl
- Punkt Obsługi Klienta, ul. Gronowa 22 czynny w poniedziałek w godzinach 7.30-16.00, wtorek-czwartek w godzinach 7.30-15.30, w piątek 7.30-15.00
- Straż Miejska - telefon: 986.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Silny wiatr w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już około 200 zgłoszeń
17℃
11℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
5.95 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro