Reklama
Reklama

Żołnierze uczą się jak pomóc, gdy zabraknie prądu

fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Szkolenie jest odpowiedzią na nowe zadania, jakie zostały nałożone na Wojska Obrony Terytorialnej Ustawą o obronie Ojczyzny.

Terytorialsi z 12. WBOT, w ramach operacji pk. "Przyjazna Energia-22" ćwiczyli zasilanie miejscowości w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

"Żołnierze wielkopolskiej "Dwunastki" ćwiczyli wspólnie z administracją publiczną w Lesznie. "Zadanie ma charakter ogólnokrajowy. Do szkolenia terytorialsi wykorzystują kontenerowe elektrownie polowe (KEP). Awaryjne zasilania w energię elektryczną prowadzone są przy współpracy z Enea S.A. Wszystko po to, by realizować misję formacji - obronę i wsparcie lokalnych społeczności. Ćwiczenia odbyły się już w kilku lokalizacjach i będą nadal realizowane, kolejno w województwach i miejscowościach wskazywanych przez przedstawicieli administracji publicznej oraz właściwe zakłady energetyczne" - informuje por. Anna Jasińska- Pawlikowska, 12.WBOT.

Wspólne szkolenia epizodyczne żołnierzy WOT pk. "Przyjazna Energia-22" z zakładami energetycznymi nie mają na celu zastępowania firm w ich zasadniczych zadaniach statutowych. Ćwiczenia mają na celu sprawdzić zdolności osobowe i sprzętowe do niesienia wsparcia społeczności lokalnych, na wypadek przerwy w dostawie energii. Ich celem jest również wymiana doświadczeń.


"Z dniem wejścia w życie Ustawy o obronie Ojczyzny zadania przeciwkryzysowe nabrały nowego wymiaru. Wojskom Obrony Terytorialnej została powierzona niemilitarna część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej" - wyjaśnia rzeczniczka.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
2 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
12.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro