Reklama

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu karnego. Będzie konfiskata samochodów pijanym kierowcom

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Policja
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Policja

Ustawa wejdzie w życie po trzymiesięcznym vacatio legis.

Nowelizacja Kodeksu karnego trafiła do prezydenta w połowie listopada po tym, jak Sejm odrzucił weto Senatu ws. tych przepisów. "Celem ustawy jest dalsze ograniczanie przestępczości oraz ochrona istotnych wartości społecznych (życie, zdrowie, wolność seksualna) i zabezpieczenie społeczeństwa przed sprawcami szczególnie niebezpiecznych przestępstw" - informuje Kancelaria Prezydenta.

Nowelizacja kodeksu karnego zakłada, że samochód prowadzony przez pijanego kierowcę (lub równowartość auta) może zostać skonfiskowany. Do takiej sytuacji może dojść w określonych przypadkach - gdy u kierowcy stwierdzi się co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, gdy kierowca, który spowodował wypadek miał co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub gdy doszło do wypadku w sytuacji recydywy. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności.

"Ustawa rozszerza dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, na kierowców, którzy po spowodowanym wypadku, a przed poddaniem go badaniu na zawartość alkoholu lub środka odurzającego spożywali alkohol lub zażywali środek odurzający - chyba, że zachodzi wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami" - czytamy.

To nie jedyne zmiany. Nie będzie też kary 25 lat pozbawienia wolności. Reforma podnosi górną granicę kary z 15 do 30 lat. Wydłużono też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat.

Zmiany przewidują też wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Ustawa zwiększa także ochronę prawnokarną dla przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie będzie grozić za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem, gdy obecnie to do 15 lat więzienia.

"Ustawa przewiduje trzymiesięczny okres vacatio legis, z wyłączeniem przepisów dotyczących obligatoryjnego przepadku pojazdu mechanicznego albo jego równowartości, które wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy. Zmiany Kodeksu karnego wykonawczego dotyczące elektronicznej kontroli miejsca pobytu w związku z udzieloną przerwą w wykonaniu kary pozbawienia wolności, wejdą natomiast w życie z dniem 1 stycznia 2026 r." - informuje Kancelaria Prezydenta.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro