Reklama
Reklama

Dwie karetki z powiatu poznańskiego jadą do Ukrainy

fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

W piątek Jan Grabkowski, starosta poznański w imieniu mieszkańców powiatu, przekazał dwie karetki do Rejonu Obuchowskiego i Terytorialnej Wspólnoty Feodosijiwskiej.

"W imieniu naszych mieszkańców przekazujemy sprzęt, który ma nieść pomoc najbardziej potrzebującym" - mówił starosta poznański, Jan Grabkowski, przekazując gościom zza wschodniej granicy kluczyki do obu samochodów.

Auta, które służyć będą mieszkańcom Rejonu Obuchowskiego i Terytorialnej Wspólnocie Feodosijiwskej są używane, ale znajdują się w bardzo dobrym stanie. Przeszły odpowiedni przegląd techniczny i dodatkowo zostały wyposażone w wysokiej jakości sprzęt medyczny. "Są w nich m.in. defibrylator Lifepack 12, podstawa do defibrylatora, ssak Boscarol OB, nosze Medirol, krzesełko kardiologiczne czy też respirator ParaPac 200D. Nie jest to jedyna pomoc, jakiej powiat poznański udzielił w ostatnim czasie mieszkańcom Rejonu Obuchowskiego" - informuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

"Wcześniej przekazaliśmy 12 ton żywności i środków chemicznych, a także samochód terenowy oraz wóz strażacki. Na naszą pomoc mogą również liczyć osoby z Ukrainy, które na co dzień mieszkają w gminach powiatu poznańskiego, a jest ich bardzo dużo" - powiedział Jan Grabkowski.

"Jesteśmy niesamowicie wdzięczni za tę pomoc i za okazane ciepło. O takim wsparciu mogliśmy tylko pomarzyć. W ostatnich miesiącach do naszego rejonu przesiedlono około 80 tysięcy osób z innych części Ukrainy. W większości są to ludzie starsi, którzy wymagają pomocy medycznej" - powiedziała Iryna Stareńka, zastępca Głowy Państwowej (Wojskowej) Administracji Rejonu Obuchowskiego.

"Jesteśmy regularnie atakowani przez rosyjskiego agresora. Jedna z rakiet trafiła w elektrociepłownię, co spowodowało, że mieszkańcy połowy naszego regionu pozostają bez ciepła, prądu oraz wody i wymaga pomocy. Jeszcze raz mogę więc tylko podziękować za przekazane karetki i sprzęt" - dodała.

Powiat poznański we wrześniu tego roku podpisał oficjalną umowę o współpracy z Rejonem Obuchowskim.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-3℃
Poziom opadów:
14.2 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro