Reklama
Reklama

Poznań najlepszym samorządem w Polsce. Przynajmniej według "Rzeczpospolitej"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Poznań zajął pierwsze miejsce w kategorii miast na prawach powiatu, wyprzedzając Kraków i Gliwice.

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" obejmuje wszystkie gminy i miasta w Polsce - z wyjątkiem Warszawy. Jego organizatorzy oceniają je pod kątem zrównoważonego rozwoju. Kryteria oceny ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, byłego premiera RP. W jej skład wchodzą przede wszystkim przedstawiciele organizacji samorządowych. Te kryteria obejmują ponad 50 wskaźników w czterech obszarach - finanse i rozwój, dbałość o mieszkańców, czyste środowisko i obszar wspierający - jakość zarządzania.

W tegorocznej edycji maksymalnie można było uzyskać 107 punktów - Poznań zdobył ich 100,08 - najwięcej ze wszystkich samorządów, niezależnie od kategorii.

"To wyróżnienie cieszy mnie szczególnie, ponieważ jest oparte na twardych danych i konkretnych wskaźnikach wybranych przez ekspertów" - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. "W Poznaniu konsekwentnie dbamy o zrównoważony rozwój: inwestujemy w tereny zielone, tworzymy nowe parki, zieleńce i lasy kieszonkowe. Dofinansowujemy też rozwiązania poprawiające retencję. Cały czas poprawiamy infrastrukturę: budujemy i modernizujemy torowiska, kupujemy nowoczesne tramwaje i autobusy wodorowe, rozwijamy sieć dróg rowerowych - wszystko po to, by zachęcić poznanianki i poznaniaków do zrównoważonego transportu" - dodaje.

W kategorii miast na prawach powiatu za Poznaniem znalazły się Kraków i Gliwice. Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich na podium znalazły się Starachowice, Halinów i Mszczonów, a wśród gmin wiejskich najlepsze były: Wielka Wieś, Zielonki i Zabierzów.

W pierwszych dziesiątkach w swoich kategoriach znalazły się także wielkopolski Jarocin oraz podpoznańska gmina Suchy Las.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
0℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro