Reklama
Reklama

Kolejna obwodnica w Wielkopolsce coraz bliżej. "Jest zielone światło"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. GDDKiA

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie oddana kierowcom w 2024 roku.

Wojewoda Wielkopolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Grzymiszewa w ciągu DK72. "Tym samym dobiegł końca etap projektowania drogi i wykonawca może przystąpić do robót budowlanych. To oznacza również uruchomienie procesu wypłaty odszkodowań za przejęte pod budowę drogi nieruchomości" - informuje Alina Cieślak z GDDKiA.

"Obwodnice są strategiczną częścią infrastruktury drogowej, które bezpośrednio wpływają na poprawę bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców. Inwestycje, takie jak budowa obwodnicy Grzymiszewa, poprawia również warunki oraz bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego" - podkreśla wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Obwodnica Grzymiszewa w ciągu DK72 jest jedną z ośmiu inwestycji przewidzianych do realizacji w województwie wielkopolskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. To pierwsza obwodnica, dla której wydana została decyzja ZRID. Zadanie jest realizowane w formule Projektuj i buduj. Umowa z wykonawcą opiewa na kwotę 18 mln zł.

"28 czerwca 2021 r. podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i budowę 1,8-kilometrowej obwodnicy Grzymiszewa w ciągu DK72. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Polimex Infrastruktura (lider) i Polimex Mostostal (partner). Umowa o wartości ponad 18 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 27 miesięcy od daty jej zawarcia (z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych). W ramach umowy wykonawca przygotuje projekt budowlany, uzyska niezbędne decyzje, a następnie wybuduje drogę. Planowany termin oddania do ruchu to II kwartał 2024 r." - tłumaczy rzeczniczka.

Nowa trasa ominie Grzymiszew od południa, a następnie poprzez rondo włączy się do istniejącej DK72. "Podstawowym celem jej budowy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza Grzymiszew. DK72, która stanowi dojazd do autostrady A2, jest niezwykle ważna dla układu komunikacyjnego wschodniej części woj. wielkopolskiego. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa zarówno mieszkańców Grzymiszewa, jak i kierowców podróżujących po DK72. Wzrośnie również komfort przejazdu pomiędzy Koninem a Turkiem, a w dalszej perspektywie także z kierunku Sieradza i Łodzi" - dodaje Cieślak.

Budowa obwodnicy Grzymiszewa to kolejne w województwie wielkopolskim zadanie realizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach Programu, oprócz obwodnicy Grzymiszewa, do 2030 roku powstaną obwodnice Gostynia, Koźmina Wielkopolskiego, Kalisza, Strykowa, Żodynia oraz Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa. W ramach Programu powstanie w sumie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
33.77 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro