Reklama
Reklama

Kościół dostał budynek za złotówkę, chce go sprzedać za 2,5 mln zł

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Arturlos123 / Wikipedia
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Arturlos123 / Wikipedia

Na Dolnym Śląsku.

W październiku pisaliśmy o podobnym przypadku z wielkopolskiego Stawiszyna. Tam jednak to Kościół przekazał zniszczony budynek po świątyni (obiekt uległ desakralizacji) kaliskiej fundacji. Budynek przekazano za przysłowiową złotówkę, bo parafii nie było stać na wykonanie niezbędnych remontów. Po kilku latach ta sama fundacja wystawiła dawny kościół na sprzedaż za... 1,5 mln złotych.

Teraz z podobną sytuacją mamy do czynienia na terenie Dolnego Śląska, konkretnie w Brzegu. Jak opisuje portal brzeg24.pl, na sprzedaż wystawiono kościół Świętych Apostołów Piotr i Pawła. Obiekt wystawiono na sprzedaż za 2,5 mln złotych. W ofercie sprzedaży napisano, że może pełnić funkcję usługową, a także, że obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Franciszkanie sprawowali pieczę nad kościołem do 1527 roku i w tym samym roku przestał on pełnić funkcję sakralną. Wówczas budynek trafił pod skrzydła miasta. Pełnił m.in. funkcje magazynowe.

Na początku XXI wieku budynek został przekazany przez miasto Kościołowi za przysłowiową złotówkę. Archidiecezja dostała też ministerialne dofinansowanie w wysokości blisko 2 mln złotych na remont, który przeprowadzono. Ale teraz zapadła decyzja o sprzedaży budynku za 2,5 mln złotych. Kuria tłumaczy, że tworzenie tu kościoła dla wiernych nie ma sensu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.75 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro