Reklama
Reklama

Rozbito polsko-ukraiński gang. Sieć spółek zaniżała należny VAT

fot. CBŚP
fot. CBŚP

Akcję przeprowadzono na terenie kilku województw.

Centralne Biuro Śledcze Policji we współpracy z Krajową Administracją Skarbową pojawili się na terenie województw pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego. - W działaniach wzięło udział ponad 150 funkcjonariuszy KAS i CBŚP z wielu zarządów terenowych Biura, a także policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Komendy Powiatowej Policji w Pile - podaje CBŚP. - W wyniku blisko 50 przeszukań m.in. w 22 spółkach, funkcjonariusze zabezpieczyli dużą ilość dokumentacji, sprzęt elektroniczny, a także na poczet ewentualnych, przyszłych kar, mienie o wartości pół miliona złotych - dodaje.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, gang działał na Pomorzu, Kujawach i w Wielkopolsce od 2018 roku. - Stworzył sieć spółek z branży budowlanej oraz spawalniczej. Firmy te częściowo obracały fakturami nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, "robiąc" koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu podmioty te miały możliwość obniżenia należnego podatku VAT. Śledczy ustalili, że grupa wystawiła nierzetelne faktury na kwotę ponad 23 mln zł, a uszczuplenia Skarbu Państwa w wyniku jej działalności to co najmniej 8 mln zł.

W związku ze sprawą zatrzymano 20 osób. - Wszystkie usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 2 kierowania tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodnością dokumentów oraz karnoskarbowych. Sąd tymczasowo aresztował 6 osób. Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności, a sprawa jest rozwojowa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
16.22 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro