Reklama

Strzeszyn: mieszkańcy skarżą się na kościelne dzwony

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Chodzi o dzwony w parafii pod wezwaniem św. Ojca Pio przy ulicy Wańkowicza.

Jak opisuje Gazeta Wyborcza, tematem od pewnego czasu żyją mieszkańcy okolicy. Część z nich skarży się, że dzwony biją zbyt często (co godzinę o 8.00 do 21.00, a w niedzielę już od 7.30) i są zbyt głośne.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Proboszcz parafii ks. Andrzej Herkt kilka miesięcy temu tłumaczył, że głośność zmniejszono, a także dzwony biją rzadziej. Mimo to osoby, którym hałas przeszkadza, zawnioskowały do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o zbadanie sprawy. Badania przeprowadzono kilka tygodni temu i ksiądz podzielił się z parafianami wynikami. Jak zapewnił, nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Gazeta zapytała WIOŚ o szczegóły. Okazało się, że norma hałasu w przypadku zabudowy wielorodzinnej na Strzeszynie to 55 decybeli, a dla zabudowy jednorodzinnej 50 decybeli. Badania przeprowadzono w dwóch punktach oddalonych o około 150 metrów od wieży kościoła. Przy normie 55 decybeli stwierdzono hałas na poziomie 49,4 dB, a przy normie 50 dB - hałas na poziomie 49,7 dB. Do przekroczeń rzeczywiście więc nie doszło, ale w drugim przypadku jest do tego blisko. Wciąż jednak wynik nie przekracza normy, dlatego dzwony mogą bić jak dotychczas.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
41.24 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro