Reklama

Strzeszyn: mieszkańcy skarżą się na kościelne dzwony

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Chodzi o dzwony w parafii pod wezwaniem św. Ojca Pio przy ulicy Wańkowicza.

Jak opisuje Gazeta Wyborcza, tematem od pewnego czasu żyją mieszkańcy okolicy. Część z nich skarży się, że dzwony biją zbyt często (co godzinę o 8.00 do 21.00, a w niedzielę już od 7.30) i są zbyt głośne.

Proboszcz parafii ks. Andrzej Herkt kilka miesięcy temu tłumaczył, że głośność zmniejszono, a także dzwony biją rzadziej. Mimo to osoby, którym hałas przeszkadza, zawnioskowały do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o zbadanie sprawy. Badania przeprowadzono kilka tygodni temu i ksiądz podzielił się z parafianami wynikami. Jak zapewnił, nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Gazeta zapytała WIOŚ o szczegóły. Okazało się, że norma hałasu w przypadku zabudowy wielorodzinnej na Strzeszynie to 55 decybeli, a dla zabudowy jednorodzinnej 50 decybeli. Badania przeprowadzono w dwóch punktach oddalonych o około 150 metrów od wieży kościoła. Przy normie 55 decybeli stwierdzono hałas na poziomie 49,4 dB, a przy normie 50 dB - hałas na poziomie 49,7 dB. Do przekroczeń rzeczywiście więc nie doszło, ale w drugim przypadku jest do tego blisko. Wciąż jednak wynik nie przekracza normy, dlatego dzwony mogą bić jak dotychczas.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro