Reklama
Reklama

Jest najnowszy "Raport o Biedzie". "Co dwudziesty mieszkaniec naszego kraju żył w 2022 roku bez dostępu do łazienki i toalety"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. archiwum
Zdjęcie ilustracyjne | fot. archiwum

Raport każdego roku publikuje Szlachetna Paczka.

- Blisko 2,5 mln osób w Polsce żyje w budynkach, w których przecieka dach, brakuje szczelnych okien i drzwi, a na ścianach i sufitach w wyraźny sposób występuje wilgoć. W prawie 3% gospodarstw domowych w Polsce nadal nie ma bieżącej wody, a co dwudziesty mieszkaniec naszego kraju żył w 2022 roku bez dostępu do łazienki i toalety. To tylko niektóre dane, które znalazły się w tegorocznym Raporcie o Biedzie - podaje Szlachetna Paczka, która raport opublikowała.

Z opracowania wynika, że w ubiegłym roku 1,6 mln Polaków, w tym 333 tysiące dzieci, żyło poniżej minimum egzystencji, a więc w skrajnym ubóstwie. Autorzy raportu zapytali Polaków, co sądzą o ubóstwie.

- 15% Polaków wciąż uważa, że życie w biedzie to wybór, co piąty badany, że bieda to wynik wyłącznie lenistwa, co trzeci - że jest na nią łatwy sposób: wystarczy wziąć się do pracy. Ponad 1/3 ankietowanych uważa, że na zasiłku zapewne żyje się wygodniej. 36% nie wierzy, że ktoś ciężko pracuje i nadal nie ma na życie. 27% będzie zaskoczonych tym, że osoby w potrzebie mają wyższe wykształcenie, a 15% uzna, że osoba dotknięta ubóstwem raczej mieszka w małej miejscowości. Stereotypowa bieda jest bezrobotna, niewykształcona i żyje na wsi. Tymczasem może kryć się za ścianą mieszkania obok. W dużym mieście, w którym mieszka, ktoś po studiach z 20-letnim stażem pracy.

W tym roku sytuację dodatkowo komplikuje galopująca inflacja, która odbija się szczególnie mocno na najsłabszych, a więc na tych, którzy mają najmniej. Tym bardziej potrzebna jest pomoc Szlachetnej Paczki, która dzięki darczyńcom obdarowuje tysiące rodzin w kraju świątecznymi prezentami. W tym roku wciąż prawie 1400 rodzin czeka na pomoc. Więcej szczegółów TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.16 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro