Reklama

II etap tramwaju na Naramowice: do wycięcia 1500 drzew. Czy część uda się ocalić?

Wizualizacja | fot. PIM
Wizualizacja | fot. PIM

Z interpelacją w tej sprawie wystąpiła do prezydenta radna Agnieszka Lewandowska.

Lewandowska zapytała prezydenta czy można coś zrobić, by ochronić drzewa zaplanowane do wycięcia w ramach inwestycji polegającej na budowie drugiego etapu trasy tramwajowej na Naramowice. Jak zauważyła, z trasy zniknęłoby około 1500 drzew. - To jak wycięcie kilku parków w naszym mieście - napisała. Poprosiła też o wyjaśnienie, czy miasto ma program rekompensaty za tak duże wycięcia.

Odpowiedzi udzielił zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski. Jak tłumaczył, rozważano wiele wariantów poprowadzenia trasy, a ostatecznie wybrany uzyskał w marcu ubiegłego roku decyzję środowiskową.

Nowe torowisko przewidziane jest na odcinku między pętlą Wilczak a skrzyżowaniem ulic: Garbary, Małe Garbary i Estkowskiego. W ramach inwestycji zmieniony zostanie też przebieg torowiska w ciągu ul. Wolnica i Małe Garbary. Długość planowanej trasy to ponad 3 kilometry. - Zgodnie z decyzją środowiskową, na całym ok. 3-kilometrowym odcinku trasy tramwajowej przeznaczonych do wycinki jest maksymalnie 1481 drzew - tłumaczy Wiśniewski. - Decyzja przewiduje nasadzenia zastępcze: w stosunku 1:1 za każde wycięte drzewo o obwodzie pnia do 100 cm, w stosunku 1:2 za każde wycięte drzewo o obwodzie pnia od 101 cm do 200 cm oraz w stosunku 1:3 za każde wycięte drzewo o obwodzie pnia powyżej 200 cm, a także nasadzenia krzewów w powierzchni równej krzewom wycinanym.

- Jak informuje spółka PIM, możliwości znaczącego zmniejszenia liczby drzew objętych wycinką są ograniczone z uwagi na konieczność wzmocnienia skarpy w ciągu ul. Szelągowskiej poprzez budowę muru oporowego. Jednak na etapie opracowywania projektu budowlanego, zagospodarowania terenu i zieleni dotychczasowe założenia i wyliczenia zostaną poddane dodatkowym analizom w zakresie ewentualnego zmniejszenia skali wycinek.

Przypomnijmy, że na ten moment nie wiadomo kiedy realizowany będzie II etap inwestycji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.11 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro