Reklama
Reklama

Jest projekt budżetu Poznania na przyszły rok. Najtrudniejszy w historii

fot. UM Poznań

Prezydent nie ukrywa, że przed nami trudny rok.

- Skonstruowanie odpowiedzialnego projektu budżetu było dużym wyzwaniem - mówił w trakcie sesji Rady Miasta Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Już w ubiegłym roku sytuacja samorządów była bardzo trudna, ale wiele wskazuje na to, że przyszły rok będzie jeszcze cięższy. Przedstawiamy dziś najlepszy projekt, jaki można było stworzyć w obecnych warunkach. Jeśli wszyscy zachowamy się odpowiedzialnie, jesteśmy w stanie razem bezpiecznie przeprowadzić Poznań przez te trudne czasy tak, by Miasto mogło dalej się rozwijać.

Wysoka inflacja, rosnące koszty obsługi zadłużenia, wojna w Ukrainie - to czynniki, które mocno determinowały przyszłoroczny budżet naszego miasta. Ale nie pomagają też korekty Polskiego Ładu. - Tylko w przyszłym roku Miasto straci 642 mln zł - za te pieniądze można by wybudować kolejną trasę tramwajową - nawet dłuższą niż ta, która powstała na Naramowicach. Tymczasem przyznana Miastu rekompensata wyniesie w przyszłym roku tylko 163 mln zł. To mniej niż jedna czwarta poniesionych strat - zauważa magistrat.

Jak podkreślają urzędnicy, pierwszy raz w historii różnica pomiędzy dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi miasta spadła poniżej zera - do -31 mln złotych. - To ważne, ponieważ nadwyżka operacyjna to główny wskaźnik poziomu bezpieczeństwa finansowego. Zgodnie z prawem może ona w przyszłym roku być ujemna, ale w perspektywie 7-letniej powinna ona wynosić średnio co najmniej 250-300 mln zł. Aby jednak dojść do takiego poziomu, Miasto będzie musiało ograniczyć w kolejnych latach wzrost wydatków bieżących tylko do tych niezbędnych (np. wydatków na wypłaty). Tylko takie działanie zapewni Poznaniowi możliwość rozwoju i - w przyszłości - korzystanie z dofinansowań unijnych.

Mimo to Poznań chce dokończyć i zrealizować planowane inwestycje oraz wykorzystać pieniądze z unijnych dofinansowań. Dochody są planowane na poziomie 4,56 mld złotych, a wydatki na poziomie 5,41 mld złotych. Planowany deficyt ma wynieść 858 mln złotych. - Najwięcej ogółem - aż 1,68 mld zł - Miasto wyda na oświatę. Niewiele mniej, bo aż 1,49 mld zł - na drogi i komunikację zbiorową. Wydatki na politykę zdrowotną, społeczną i rodzinną wyniosą 516,6 mln zł, na na ochronę środowiska i gospodarkę komunalną - 392,7 mln zł.

Zdaniem magistratu, przygotowanie projektu budżetu na przyszły rok było bardzo trudnym zadaniem. O tym, jak budżet będzie wyglądać ostatecznie zadecydują miejscy radni.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
3℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
29.88 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro