Reklama
Reklama

Jaśkowiak: Modertrans do sprzedania, za bilety w Poznaniu nie zapłacimy więcej. Przynajmniej na razie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. UM Poznań
Zdjęcie ilustracyjne | fot. UM Poznań

Prezydent Poznania udzielił wywiadu branżowemu portalowi transport-publiczny.pl.

W rozmowie z portalem Jacek Jaśkowiak przyznaje, że miasto przygotowuje się do sprzedania spółki Modertrans. Trwa audyt, który ma wykazać ewentualne słabe punkty spółki. - Nie będę ukrywał, że docelowo chcielibyśmy sprzedać tę spółkę, bo co do zasady produkcja tramwajów nie jest zadaniem własnym gminy - podkreśla prezydent Poznania. - Modertrans zwiększył udział w całym rynku tramwajowym z 10 do 30%, natomiast wejście inwestora strategicznego z kompetencjami oraz know-how jest w mojej opinii kluczowe dla rozwoju firmy - dodaje.

Zdaniem Jaśkowiaka, sporo polskich firm zyska na odbudowie Ukrainy, gdy ta się obroni. Wówczas w odbudowie ukraińskiego rynku szynowego udział może mieć także Modertrans.

Ale sprzedaż spółki byłaby też dużym zastrzykiem finansowym dla Poznania - zapewniłyby wsparcie dla MPK Poznań, ale też pozwoliłyby ustabilizować finanse miasta w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej.

Prezydent Poznania nie zdradza jakie firmy są zainteresowane kupieniem Modretransu, ale zapewnia, że to bardzo poważni gracze na rynku. Część chciałaby przejąć pakiet większościowy udziałów przy udziale miasta, inne chciałyby kupić całość. Ile warty może być Modertrans? - Modertrans posiada kapitał własny na poziomie około 150 milionów złotych. Ma też bardzo dobry portfel zamówień. W mojej ocenie, a kiedyś zajmowałem się przecież zawodowo wyceną przedsiębiorstw, Modertrans jest dzisiaj warty między 400 a 500 milionów złotych - przewiduje Jaśkowiak w rozmowie z transportem-publicznym.pl.

W rozmowie poruszono też kwestię cen biletów na komunikację miejską w Poznaniu. Prezydent zapewnia, że obecnie podwyżka nie zostanie wprowadzana, ale mówi przy tym o remontach prowadzonych obecnie w mieście. Gdy remonty się skończą, miasto będzie myśleć o podwyżce. Równocześnie prezydent podkreśla, że zrobi wszystko, by nie doszło do ograniczenia oferty komunikacji miejskiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Ulewa i wichura w Wielkopolsce. Woda wdarła się do szpitala
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro