Reklama
Reklama

Straciła niemal 20 tysięcy złotych. Padła ofiarą spoofingu

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Free-Photos z Pixabay

Policjanci apelują o ostrożność.

Oszuści wykorzystując metodę spoofingu, nakłonili pokrzywdzoną do przelania pieniędzy na wskazane konto. Na telefon komórkowy pokrzywdzonej zadzwoniła kobieta, która podała się za pracownika banku. Numer, który wyświetlił się na ekranie, jest numerem infolinii jednego z banków działających na terenie Polski. W trakcie rozmowy zapytała, czy pokrzywdzona przelała na inne konto 700 zł oraz czy składała wniosek o pożyczkę w wysokości 50 tys. zł. Gdy pokrzywdzona zaprzeczyła, kobieta poinformowała, że mogła to być próba oszustwa.

"W rozmowie oszustka przekonała pokrzywdzoną, żeby zainstalowała aplikację Team Viewer Quick, dzięki której informatyk banku zablokuje hakera. Pokrzywdzona zainstalowała aplikacje i dalej wykonywała wszystkie polecenia osoby podszywającej się pod pracownika banku. W dalszym toku rozmowy oszustka poleciła, aby kobieta wykonała dwa przelewy na podane subkonto, aby haker nie miał do nich dostępu. Pokrzywdzona wykonała polecenie i wykonała dwa przelewy po 9900 zł na podane konto. Na koniec rozmowy oszustka poinformowała, że zgłosi sprawę na policji i ktoś się z nią skontaktuje" - relacjonuje asp. sztab. Mateusz Latuszewski, oficer prasowy policji w Turku.

"Dwie godziny później pokrzywdzona odebrała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta. Na wyświetlaczu telefonu pojawił się numer, który jest podany jako numer kontaktowy do jednej z komend Policji w Polsce. Mężczyzna poinformował pokrzywdzoną, że zajmuje się tą sprawą i żeby nikomu nie udzielała informacji z uwagi na to, że są to dane poufne. Po tej rozmowie nabrała podejrzeń, że mogła zostać oszukana i zgłosiła sprawę w swoim banku. W wyniku działania oszustów mieszkanka naszego powiatu tureckiego straciła 19,8 tys. zł" - dodaje.

Policjanci po raz kolejny apelują, by zachować czujność.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
27.56 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro