Reklama
Reklama

Młode kobiety "dają w szyję"? Są dane z paragonów

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Penny z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Penny z Pixabay

W ostatnich dniach spożycie alkoholu przez młode kobiety stało się tematem do wielu dyskusji.

To pokłosie słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o "dawaniu w szyję". Zdaniem polityka nadużywanie alkoholu przez kobiety do 25 roku życia ma być powodem niskiej dzietności w kraju.

Twórcy aplikacji zakupowej PanParagon postanowili sprawdzić, między innymi ile alkoholu kupują młode kobiety i co najchętniej.

Jak pokazują dane pochodzące prosto z paragonów dodanych do aplikacji, kupno alkoholu jest domeną mężczyzn. Różnice w zakupach trunków z podziałem na płeć są znaczące. Otóż kobiety kupują niemal dwukrotnie mniej alkoholu niż mężczyźni.

Ponadto wyniki badań wskazują, że najwięcej napojów wyskokowych kupują mężczyźni od 26 do 45 roku życia. "Niemal identyczna tendencja przedstawia się wśród płci pięknej. Największa aktywność zakupowa z trunkami na liście odnotowana została w kategoriach wiekowych 36-45 oraz 26-35. Warto jednak dodać, że odsetek paragonów z alkoholem na liście jest wśród kobiet znacznie niższy - blisko o połowę" - czytamy w raporcie.

"Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że spośród pań kupujących trunki niemal na szarym końcu znalazły się młode kobiety do 25 roku życia. Co więcej, ich zakupy alkoholowe są o około jedną trzecią mniejsze niż ich rówieśników" - wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Jak stwierdzono, ulubionym alkoholem bez względu na płeć kupujących jest piwo. Ten trunek znalazł się na ponad 76 proc. alkoholowych paragonów u kobiet i około 77 proc. u panów.

Rozbieżności względem płci widać na kolejnych miejscach. "Panie często wybierają wino (11,6 proc. analizowanych paragonów), natomiast mężczyźni chętniej stawiają na wódkę (10,5 proc. dowodów zakupów). Na trzecim miejscu widać odwrotną sytuację. Płeć żeńska sięga po wódkę, a męska po wino. Następne pozycje w rankingu napojów wyskokowych są takie same zarówno dla kobiet i mężczyzn. Kolejno znalazły się w nim whisky, rum i tequila" - czytamy w raporcie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro