Reklama
Reklama

Nowy mural w Poznaniu. "Siła sióstr"

fot. Martyna Wilczyńska
fot. Martyna Wilczyńska

Oficjalne otwarcie miało miejsce w sobotę.

Najnowsza grafika zatytułowana "Siła Sióstr" ozdobiła przestrzeń Ogrodu Jordanowskiego nr 1 przy ul. Solnej 2. To inicjatywa stowarzyszenia Local Girls Movement, zrzeszającego poznańskie kobiety i promującego idee siostrzeństwa.

Mural, przedstawiający różnorodność kobiet, powstał z inicjatywy Aleksandry Sudolskiej, prezeski Stowarzyszenia Local Girls Movement. Autorkami grafiki są związane z Poznaniem artystki: Weronika Jaźwińska i Zuzanna Kamińska. Jak przekonują twórczynie, mural ma przypominać na co dzień o tym, czym jest i powinno być siostrzeństwo.

"Pierwotnym celem projektu miała być integracja społeczności kobiet na terenie Starego Miasta. Szybko przerodziło się to jednak w szeroko zakrojoną dyskusję o siostrzeństwie jako takim - jego definicji, roli i naszych potrzebach, czego rezultatem było nie tylko wypracowanie koncepcji muralu, ale zainicjowało przeobrażenie Stowarzyszenia. Okazało się, że na organizowane przez nas spotkania przychodziło coraz więcej dziewczyn, kobiet, a ich tematyka była dla nich szalenie ważna. Od tego momentu jako Local Girls Movement kontynuujemy tę formułę pod nazwą "Porozmawiajmy o siostrzeństwie" i w co drugą środę spotykamy się w siedzibie stowarzyszenia, by dzielić się doświadczeniem, pomagać i zmieniać rzeczywistość, w której żyjemy" -opowiada Sudolska.

Miejsce powstania grafiki - Ogród Jordanowski, również nie jest przypadkowe. Przedstawicielki stowarzyszenia podkreślają, że edukacja najmłodszego pokolenia i zaszczepianie w nich idei troski, współpracy i wzajemnej pomocy jest równie ważnym obszarem ich działań.

Projekt muralu został dofinansowany ze środków Miasta Poznania w ramach zadania Centrum Inicjatyw Lokalnych - Regrantingowe oraz CIL Stare Miasto.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
2.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
11.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro