Reklama
Reklama

Wsiądziesz pijany za kierownicę, stracisz auto

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Pexels / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Pexels / pixabay.com

Sejm już przegłosował zmiany w Kodeksie karnym.

Głosowanie w tej sprawie odbyło się w środę. Senat zgłosił sprzeciw, ale Sejm zdecydował, że pijani kierowcy będą mieć zabierane samochody. Teraz dokument musi podpisać prezydent Andrzej Duda.

Jeśli prezydent podpisze zmiany, wejdą one w życie w przyszłym roku - konkretnie 3 miesiące po złożeniu podpisu, a więc prawdopodobnie już w pierwszym kwartale. Auta mają być konfiskowane, gdy kierowca "wydmucha" co najmniej 1,5 promila lub w przypadku spowodowania przez niego wypadku. W sytuacji wypadku wystarczy, by kierowca miał 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Co, jeśli kierowca jechał autem, które nie należy do niego lub którego jest współwłaścicielem? Wówczas orzekany będzie przepadek równowartości pojazdu. Jeśli kierowca jechałbym samochodem służbowym - sąd orzekać ma nawiązkę w wysokości 5000 złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym.

Nie jest to jedyna zmiana, która ma zajść w przepisach. Wzrośnie kara za spowodowanie śmiertelnego wypadku przez nietrzeźwego - z 12 do 16 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro