Reklama
Reklama

Przed nami mroźne poranki. Ile ZDM wyda w tym roku na zimowe utrzymanie dróg?

fot. ZDM
fot. ZDM

Najwięcej od lat.

Najbliższe dni przyniosą ujemne temperatury i to nie tylko w nocy. W sobotę i niedzielę rano w Poznaniu może być nawet -7 stopni. To znak, że drogowcy muszą być gotowi do zimy.

32,3 mln złotych - tyle Zarząd Dróg Miejskich chce wydać na odśnieżanie, usuwanie śliskości, ale też sprzątanie jezdni, chodników, placów, przejść podziemnych, kładek oraz opróżnianie koszy ulicznych. To o prawie 3 miliony więcej niż przed rokiem.

- W bieżącym sezonie mamy do dyspozycji: dla obsługi jezdni: 43 pługoposypywarki, dla obsługi chodników, placów i dróg rowerowych: 21 zestawów samochodowych lub ciągnikowych (pług + piaskarka) - podaje ZDM. - W pierwszym etapie prac zimowych koncentrujemy działania na mechanicznym usuwaniu śniegu, a następnie na posypywaniu nawierzchni materiałami chemicznymi bądź uszorstniającymi. Wybór standardów zimowego utrzymania jest wynikiem kompromisu pomiędzy dążeniem do zapewniania jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego, obowiązkiem zachowania rygorów wynikających z konieczności ochrony środowiska, a także obowiązkiem przestrzegania dyscypliny finansów publicznych.

Podobnie jak w ubiegłych latach, na chodnikach, ścieżkach rowerowych, czy lokalnych drogach stosowany będzie piasek. Środki chemiczne mogą być używane tylko w przypadku marznących opadów. - Na jezdniach sieci strategicznej i podstawowej (I i II kolejność) stosowane są, zarówno środki chemiczne (sól drogowa), jak również środki niechemiczne (uszorstniające).

Odśnieżanie odbywać się będzie w kolejności zależnej od tego, w jakiej sieci znajdują się drogi. Najważniejsze są sieci strategiczna i podstawowa. Tu maksymalny czas reakcji ma wynosić między 1,5 - 2,5 godziny. Sieci lokalne będą obsługiwane po ukończeniu prac na ważniejszych trasach.

Drogowcy przypominają, że "chodniki, które położone są bezpośrednio przy granicy nieruchomości muszą być odśnieżane przez właścicieli (zarządców) tych nieruchomości". - W pierwszej kolejności należy odgarnąć śnieg, a następnie posypać w celu uszorstnienia.

Co z drogami rowerowymi? Odśnieżanie na trasach dla rowerzystów będzie się odbywać w ciągu 3 godzin od początku opadów lub wystąpienia gołoledzi.

Gdzie można zgłaszać konieczność przeprowadzenia prac związanych z zimowym utrzymaniem dróg? Całodobowo pod numerem 61 64 77 231, od poniedziałku do piątku między 7.30 a 20.00 pod numerem 61 646 33 44 lub mailowo na adres [email protected].

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro