Ogromne problemy mieszkańców Podolan. Gigantyczna podwyżka albo brak prądu? Mamy stanowisko Enei
O tej sprawie pisaliśmy już w poniedziałek.
W ubiegłym tygodniu do naszej redakcji dotarły informacje o pismach wywieszonych na klatkach schodowych kilku bloków przy ulicy Strzeszyńskiej. Zarządcy nieruchomości poinformowali mieszkańców, że firma Pryzma Rent, która m.in. dostarcza mieszkańcom prąd, planuje podwyżki rzędu 40 procent "jeśli Enea w ogóle zgodzi się na takie stawki". Inna opcja? Odkupienie infrastruktury służącej do przesyłu od firmy za 430 tysięcy złotych. Jeśli umowy z Eneą nie da się podpisać, a wspólnota nie zdecyduje się na wykup infrastruktury - firma Pryzma Rent grozi ogłoszeniem bankructwa, co miałoby oznaczać dla mieszkańców... brak prądu w mieszkaniach od stycznia.
W tej sprawie napisało do nas wielu mieszkańców. Jeden z nich wyjaśnił nam sytuację. Jak tłumaczy, bloki zostały wybudowane przez dewelopera, z którym firma Pryzma Rent jest powiązana. To deweloper wybudował swoją trafostację, do której Enea dostarcza prąd, a następnie prąd trafia do mieszkańców już przechodząc "przez ręce firmy Pryzma Rent", która refakturuje rachunki dla poszczególnych mieszkańców. - Z tego powodu nie mamy taryf dla gospodarstw domowych tylko dużo droższa, biznesową - mówi nam mieszkaniec. - Ja za prąd płacę nie 200 złotych na 2 miesiące, a nawet 600 złotych, a teraz ma być jeszcze o jakieś 40 procent drożej - dodaje.
Jak przyznaje mieszkaniec, kilka lat temu, "po różnych cyrkach", część wspólnot odłączyła się spod zarządu spółek związanych z deweloperem (m.in. mieszkańcom odłączono wówczas ogrzewanie), ale prąd wciąż mają z Pryzma Rent. - To było tak, że jedna firma budowała bloki, druga dostarczała prąd, a trzecia zarządzała wspólnotami - tłumaczy.
- My chcemy odłączyć się od tej firmy po to, by Enea zaczęła nas traktować jako odbiorców indywidualnych, a to da nam dużo niższe rachunki, ale oczywiście jest opór ze strony dewelopera. Ostatecznie jednak mieszkańcy się zebrali i zaczęli dogadywać się z Eneą w sprawie wybudowania niezależnej trafostacji. Enea nie chce przejąć starej infrastruktury, bo woli wybudować swoją, co jest dla nas zrozumiałe - mówi. - I teraz mamy szantaż ze strony Pryzma Rent, że jeśli nie wykupimy od nich infrastruktury, której nikt nie chce i nie jest nikomu potrzebna, to oni nam prąd wyłączą - dodaje.
- Pryzma Rent w piśmie powieszonym na klatkach schodowych twierdzi, że jak przejmiemy infrastrukturę, to każdy będzie mógł indywidualnie negocjować z Eneą warunki umowy, ale to jest guzik prawda. Enea tej infrastruktury nie chce. A obecny właściciel trafostacji zostanie z nią sam, a więc straci pieniądze. I tu jest cały jego problem.
Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Eneą. Berenika Ratajczak z biura prasowego Enei przyznaje, że umowa z firmą Pryzma Rent jest podpisana do końca 2022 roku. - Enea jest w kontakcie z klientem, złożyła mu ofertę na rok 2023, firma Pryzma Rent nie podjęła jednak decyzji. Jeśli tylko klient będzie chciał skorzystać z oferty Enei, to od razu zawrzemy umowę - zapewnia.
- Enea Operator nieprzerwanie od 2010 roku podejmuje próby zasilenia mieszkańców Wspólnot Mieszkaniowych Osiedle Podolany przy ul. Strzeszyńskiej. Niestety ze względu na nieuregulowany stan prawny nieruchomości przy ul. Strzeszyńskiej 67A-67F w Poznaniu oraz decyzję podjętą w 2011 roku przez firmę deweloperską Pryzma Bud Sp. z o.o. o zasilaniu mieszkańców z istniejącej sieci, zasilanie osiedla zgodnie z przyjętymi standardami technicznie nie mogło zostać zrealizowane - dodaje.
- Wspólnota Mieszkaniowa Osiedle Podolany ul. Strzeszyńska 67A-67B kilkukrotnie występowała do Enei Operator z wnioskiem o przyłączenie do sieci. Zawarte zostały ze Wspólnotą umowy o przyłączenie do sieci przewidujące budowę wolnostojącej stacji transformatorowej wraz z siecią SN i nn. Niestety w każdym przypadku uzyskanie zgód ze strony właściciela/użytkownika wieczystego nieruchomości nie było możliwe. Właściciel nieruchomości żądał wynagrodzenia za udzielenie zgody i ustanowienia służebności przesyłu wielokrotnie wyższego aniżeli wyznaczone przez licencjonowanego rzeczoznawcę majątkowego - podkreśla Ratajczak.
- W sierpniu 2022 roku Wspólnota Mieszkaniowa Osiedle Podolany ul. Strzeszyńska 67A-67B wystąpiła ponownie z wnioskiem o przyłączenie do sieci. W październiku 2022 r. została zawarta umowa o przyłączenie do sieci przewidująca budowę infrastruktury zlokalizowanej w całości w pasie drogowym ulicy Strzeszyńskiej. Jest to rozwiązanie, które Enea Operator wypracowała, by mieszkańcy mogli korzystać z energii elektrycznej niezależnie od przeszkód stawianych przez właściciela nieruchomości. Enea Operator posiada wszystkie zgody i przyłączenie nieruchomości jest możliwe do 31 stycznia 2023 r. Także w październiku 2022 roku została zawarta ze Wspólnotą Mieszkaniową "Osiedle Podolany 2" ul. Strzeszyńska 67C,D,E,F umowa o przyłączenie do sieci przewidująca budowę wolnostojącej stacji transformatorowej wraz z siecią SN i nn. Umowa w zakresie realizacji prac projektowanych na wniosek Wspólnoty jest realizowana na zasadzie umowy kupna projektu. Budowa sieci po przekazaniu kompletnego projektu przez Klienta możliwa będzie zgodnie z zawartą umową do marca 2024 r., jednocześnie Enea Operator podejmie starania, by projekt został zrealizowany przed tym terminem - kończy.
Najpopularniejsze komentarze