Reklama
Reklama

Nocne wystąpienie premiera i apel do Polaków

fot. Kancelaria Premiera / TT
fot. Kancelaria Premiera / TT

W Przewodowie doszło we wtorek do eksplozji. Zginęły dwie osoby.

W nocy MSZ poinformowało, że "na terenie wsi Przewodów w woj. lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej". Po północy głos w sprawie zabrał premier Mateusz Morawicki.

"W miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim doszło do eksplozji, w wyniku której dwóch naszych rodaków straciło życie. Jestem myślami z ich rodzinami i bliskimi - nie zostawimy ich samych sobie" - mówił premier RP.

Przekazał, że w nocy zakończyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów, podczas którego omówiona została zaistniała sytuacja kryzysowa. Zapewnił, że zarówno on, jak i ministrowie są w stałym kontakcie z partnerami z NATO i UE.

Poinformował też, jakie decyzje podjęto. "Po pierwsze zdecydowaliśmy o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów polskich sił zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej we wzmocniony sposób, razem z naszymi sojusznikami" - mówił premier. "Prowadzimy analizy z naszymi sojusznikami w zakresie potencjalnego użycia art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, który uruchamia konsultacje w ramach NATO. Weryfikujemy przesłanki, które mogą służyć do tego, aby ten artykuł został użyty" - dodał.

Jak podkreślił, została podjęta decyzja o wezwaniu ambasadora Federacji Rosyjskiej do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Szef rządu poinformował, że w stan gotowości podniesiono wszystkie służby - policję, straż graniczną, straż pożarną oraz pozostałe służby - również służby specjalne.

Apelował też do Polaków: "by zachować spokój i szczególną ostrożność wobec prób dezinformacji. Musimy być gotowi na fake newsy oraz ataki propagandowe i informacyjne. Chaos to broń, którą posługuje się Rosja. Musimy opierać się wyłącznie na faktach".

"Apeluję również do całej klasy politycznej o powściągliwość i odpowiedzialność. Musimy w tych trudnych momentach pokazać Polakom jedność oraz to, że rozumiemy, na czym polega polska racja stanu" - dodał premier Mateusz Morawiecki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
2.8 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.44 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro