Reklama

Pałac w Lewkowie odzyskał dawny blask. Warto go zobaczyć!

Siedzibą Muzeum w Lewkowie jest kompleks pałacowo-parkowy. Klasycystyczny pałac został wzniesiony w czasie obrad Sejmu Czteroletniego w latach 1788-1791, według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera, dla kaliskiego łowczego Wojciecha Lipskiego i jego żony Salomei Lipskiej z Objezierskich. Fundator pałacu był adiunktem generałem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, przez którego w 1790 r. został odznaczony orderem św. Stanisława.

W przeszłości - w okresie Wiosny Ludów oraz powstań narodowych - pałac stanowił ważny ośrodek działalności narodowowyzwoleńczej. Pozostawał w posiadaniu rodziny Lipskich do 1939 r. Wyposażenie pałacu stanowiły cenne meble, dzieła sztuki, pamiątki narodowe, a także bogate archiwum i księgozbiór liczący ok. 10 000 woluminów. Większość zabytków zrabowali Niemcy w okresie II Wojny Światowej. Po wojnie w pałacu stacjonowały wojska Armii Czerwonej, następnie obiekt przeszedł na własność Skarbu Państwa i lokowano w nim różne instytucje, a nawet trzymano inwentarz. W 1951 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

Pałac gruntownie odrestaurowano w latach 1973-1987. Dopiero po zakończeniu tego remontu zespół pałacowo-parkowy przejęło Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Do 2017 r. obecne Muzeum w Lewkowie funkcjonowało w jego strukturach jako organizacyjnie wyodrębniony oddział, następnie na mocy uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego dokonano podziału Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu i utworzono instytucję kultury pod nazwą Muzeum w Lewkowie - Zespół Pałacowo-Parkowy.

W latach 2017-2022 realizowany był tu projekt inwestycyjny pod nazwą Konserwacja, rewaloryzacja i modernizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie. Jego celem było stworzenie nowej i modernizacja istniejącej infrastruktury technicznej, poprawiającej warunki udostępniania zbiorów i zwiększającej atrakcyjność obiektów kultury, a także poprawa dostępności i funkcjonalności obiektów zabytkowych w ramach zagospodarowania terenu. Całość kosztowała 27.728.000 zł - z tego środki samorządu Województwa Wielkopolskiego wyniosły ponad 13 milionów złotych, a prawie 14 i pół miliona złotych wyniosły środki unijne.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
6.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro