Reklama

Badają klimat rowerowy. Najwięcej ankiet wypełniają poznaniacy

fot. Metropolia Poznań
fot. Metropolia Poznań

Międzynarodowe Badania Klimatu Rowerowego drugi raz obejmują całą Polskę, a opinie najszerzej płyną od mieszkańców Metropolii Poznań.

Międzynarodowe Badania Klimatu Rowerowego drugi raz obejmują całą Polskę, a opinie najszerzej płyną od mieszkańców Metropolii Poznań.

Szczególnie ochoczo w Badaniach Klimatu Rowerowego biorą udział poznaniacy. Ze stolicy Wielkopolski przyszły już 1052 opinie rowerzystów. Cała Metropolia Poznań (czyli także powiat poznański oraz gminy Szamotuły, Oborniki, Skoki i Śrem) przekroczyła łącznie liczbę dwóch tysięcy ankiet.

"To ewenement na skalę kraju. Z Poznania przyszło dotąd kilkukrotnie więcej wypełnionych formularzy niż z Gdańska (385) czy Wrocławia (235). Zaledwie dwucyfrowymi liczbami mogą pochwalić się Gniezno i Konin, a jedynie pojedyncze ankiety przysłano z innych dużych miast Wielkopolski - Leszna, Piły, Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego. Czasu jednak jeszcze dużo -ankiety można wypełniać do końca roku" - informuje Adam Górczewski, Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

Badanie Klimatu Rowerowego, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzone jest równolegle w innych europejskich krajach. Prowadzone jest co dwa lata. Wyniki umożliwią stworzenie Rankingu Miast Przyjaznych Rowerzystom, czyli wielowymiarowego obrazu sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach w Polsce, dając możliwość wsparcia argumentów na rzecz poprawy warunków jazdy i jakości przestrzeni publicznych. Celem Badań Klimatu Rowerowego jest poznanie opinii rowerzystów o relacjach z innymi uczestnikami ruchu drogowego, o poczuciu bezpieczeństwa i komfortu, o infrastrukturze i o emocjach towarzyszących jeździe na rowerze.

W tym roku Metropolia Poznań została partnerem stowarzyszenia PUMA i ponownie walczy o uzyskanie progów frekwencyjnych dla każdej gminy. "W najmniejszych gminach (do 50 tys. mieszkańców) próg wynosi 50 wypełnionych ankiet, przy 50-100 tys. (w tym Swarzędz) - 100 ankiet, dla samorządów od 100 do 200 tysięcy - 150 głosów, a dla największych miast (np. dla Poznania) warunkiem brzegowym jest 200 wypełnionych formularzy" - tłumaczy Górczewski.

"Większość samorządów Metropolii już minima osiągnęła. Oprócz Poznania najwięcej ankiet przysłali dotąd rowerzyści z Mosiny, Dopiewa, Kostrzyna i Komornik. Z kolei najwięcej do uzyskania progu brakuje Pobiedziskom, Murowanej Goślinie, Obornikom i Swarzędzowi. Niewiele do kryterium frekwencyjnego brakuje gminom Buk, Kleszczewo, Puszczykowo, Skoki i Stęszew. Termin na wypełnienia ankiety mija 31 grudnia, a pytania można znaleźć pod internetowym adresem www.rowerowyklimat.pl, gdzie opublikowane są także raporty z roku 2020 dla poszczególnych miast i gmin oraz zbiorczy dla Metropolii Poznań" - kończy.

W badaniach może wziąć udział każdy mieszkaniec - bez względu na to, czy korzysta z roweru często, czy tylko sporadycznie.
Wyniki badania oraz raporty dla poszczególnych gmin zostaną opublikowane w maju 2023 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro