Reklama

190 kolizji z udziałem samochodów i tramwajów w kilka miesięcy. Gdzie najczęściej?

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Czytelniczka
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Czytelniczka

MPK Poznań oraz Komenda Miejska Policji w Poznaniu rozpoczynają kolejną odsłonę akcji profilaktyczno-informacyjnej, tym razem skierowaną do kierowców samochodów i wspólnie apelują o ostrożność. "Rozejrzyj się i ŻYJ!"

Według danych MPK tylko w pierwszym półroczu 2022 roku doszło do niemal 190 zderzeń samochodów osobowych z tramwajami. Wśród najbardziej niebezpiecznych miejsc wymienia się ulice: Dąbrowskiego, Głogowską, Grunwaldzką, Starołęcką, Jana Pawła II i rondo Śródka. Akcja "Rozejrzyj się i ŻYJ!" ma zwrócić uwagę na problem.

"Rozpoczęła się jesień, a to szczególnie trudna dla komunikacji tramwajowej pora roku. Tramwaj, jadąc z prędkością 50 kilometrów na godzinę, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zatrzyma się dopiero po ok. 60 metrach. Na mokrej bądź oblodzonej szynie, zasypanej liśćmi, droga hamowania znacznie się wydłuża" - mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. "Dlatego właśnie teraz rozpoczynamy drugą edycję kampanii "Rozejrzyj się i ŻYJ!". Chcemy przypomnieć uczestnikom ruchu, że w zderzeniu z tramwajem nie mają szans, poprzez nierozważne zachowania narażają nie tylko siebie, ale i osoby korzystające z komunikacji miejskiej" - dodaje.

"Kierowcy, przed wjazdem na przejazd tramwajowy zawsze powinni upewnić się, czy nie nadjeżdża pojazd szynowy"- mówi Anna Bręk, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. "I chodzi nie tylko o sam fakt przestrzegania przepisów, ale także o życie i zdrowie wielu osób. Zderzenie samochodu z tramwajem może mieć fatalne skutki nie tylko w odniesieniu do osób podróżujących autem, ale i podróżujących środkiem komunikacji zbiorowej. Dlatego zależy nam na budowaniu wśród uczestników ruchu świadomości, że tramwaj potrzebuje do zatrzymania znacznie dłuższej drogi hamowania, aniżeli na przykład samochód" - dodaje,

"Motorniczy nie ma możliwości wykonania żadnego innego manewru niż tylko użycie dzwonka a w skrajnych przypadkach wdrożenie nagłego hamowania, które pozwala uniknąć stłuczki bądź osłabić zderzenie, ale jednocześnie doprowadza do tego, że pasażerowie przewracają się, spadają z siedzeń, uderzają się o poręcze czy urządzenia, doznając nieraz ciężkich urazów" - mówi Krzysztof Dostatni.

"Nasza kampania ma na celu ograniczenie do minimum takich sytuacji. Poprzez filmy edukacyjne, ulotki oraz specjalnie oklejony tramwaj będziemy ostrzegać przed takimi sytuacjami" - dodaje.

To już kolejna odsłona akcji "Rozejrzyj się i ŻYJ!" - to nazwa kampanii prowadzonej przez MPK Poznań i Komendę Miejską Policji w Poznaniu. W 2021 roku działania poświęcone były przede wszystkim pieszym, którym przypominaliśmy, że wchodząc na przejście nie mają pierwszeństwa przed tramwajem.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro