Reklama
Reklama

GDDKiA złożyła wniosek o zgodę na budowę kolejnej obwodnicy. Gdzie i kiedy może powstać?

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. GDDKiA

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kierowcy pojadą nową trasą w połowie 2024 roku.

Wniosek o decyzję ZRID dla obwodnicy Żodynia w ciągu drogi Wydanie decyzji ZRID rozpocznie procedurę odszkodowawczą dla dotychczasowych właścicieli nieruchomości, a wykonawca ruszy z budową. "Wcześniej złożyliśmy wnioski o decyzje ZRID dla obwodnic Grzymiszewa, Gostynia oraz Strykowa" - informuje Alina Cieślak, rzecznik GDDKiA w Poznaniu.

Umowa na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32 podpisana została w kwietniu 2021 roku. "Obwodnica realizowana jest w systemie Projektuj i buduj, co oznacza, że wykonawca (firma INFRAKOM Kościan) ma zaprojektować, uzyskać wszystkie niezbędne decyzje administracyjne, a następnie wybudować obwodnicę Żodynia. Umowa opiewa na kwotę blisko 33 mln zł" - tłumaczy rzeczniczka.

"W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) o długości około 3,3 km. Obwodnica Żodynia wyprowadzi z miejscowości ruch tranzytowy, koncentrujący się w ciągu DK32, stanowiącej połączenie pomiędzy drogami ekspresowymi S3 i S5. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg. Obwodnica poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu regionalnego i dalekobieżnego, w szczególności pomiędzy Poznaniem a Zieloną Górą" - dodaje.

Kierowcy z nowej trasy skorzystają w połowie 2024 roku.

Budowa obwodnicy Żodynia to kolejne w województwie wielkopolskim zadanie realizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach Programu, oprócz obwodnicy Żodynia, do 2030 roku powstaną obwodnice Gostynia, Koźmina Wielkopolskiego, Kalisza, Strykowa, Grzymiszewa oraz Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa. W ramach Programu powstanie w sumie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
27.56 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro