Reklama
Reklama

Dobre wieści w sprawie szkółek kórnickich! Nie zostaną zlikwidowane w tym roku!

fot. Szkółki Kórnickie / FB
fot. Szkółki Kórnickie / FB

Taką decyzję podjął prezes Polskiej Akademii Nauk.

- Zgodnie z decyzją prezesa PAN likwidacja szkółek kórnickich została przedłużona do 30 września 2023 roku - podali na Facebooku pracownicy szkółek. - Bardzo dziękujemy za dotychczasowe działania i prosimy o dalsze wsparcie w staraniach o cofnięcie decyzji o likwidacji - dodają.

Decyzja o likwidacji szkółek działających w Kórniku od ponad 200 lat zapadła w ubiegłym roku. Wówczas rzecznik prasowy Polskiej Akademii Nauk tłumaczył nam, że nie są tu prowadzone badania naukowe. - Od wielu lat działalność szkółek jest jedynie działalnością gospodarczą. Przy tym niestety nie jest efektywna gospodarczo - mówił dr Piotr Karwowski. Z informacji przekazanych przez PAN wynikało, że szkółki często były "pod kreską finansową", a pieniądze ze sprzedaży roślin nie pokrywają kosztów inwestycji.

We wrześniu 2022 roku rozpoczęto wielką wyprzedaż roślin w szkółkach. Do sprzedania było ich 100 tysięcy. I choć sporo osób robiło tu zakupy, wciąż do kupienia pozostaje 70 tysięcy roślin. Z informacji Radia Poznań wynika, że to właśnie duża liczba roślin była powodem przedłużenia działalności szkółek.

Już w październiku pisaliśmy, że cały czas prowadzone są działania, które mają powstrzymać PAN przed likwidacją instytucji. List do prezydenta RP Andrzeja Dudy napisał w tej sprawie burmistrz Kórnika. Pismo skierowano też do prezesa PAN. Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski w rozmowie z Radiem Poznań przyznaje, że interweniował w tej sprawie. Jego zdaniem uratować szkółki mogłoby przejęcie ich przez gminę Kórnik.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
17.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro