Reklama

5 powodów, dla których warto zamieszkać w dzielnicy Rataje!

Rataje to jedna z najbardziej zielonych dzielnic stolicy Wielkopolski. Tam, gdzie jeszcze 70 lat temu były pola i łąki, mieszka teraz kilkadziesiąt tysięcy osób. Jak wygląda dziś życie w jednej z największych dzielnic tego miasta? Czy warto tam zamieszkać? Odpowiadamy!

Mieszkania na sprzedaż - Poznań i jego podział administracyjny

Poznań jest podzielony na 5 głównych dzielnic: Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Stare Miasto i Wilda. I chociaż po 1990 roku ten podział został formalnie zlikwidowany, to niektóre urzędy nadal stosują dawny podział dla określenia obszaru swej działalności. W tej chwili na obszarze Poznania administracyjnie wyodrębniono 42 jednostki pomocnicze miasta, zwane osiedlami lub mniejszymi dzielnicami.

Nowe Miasto w Poznaniu dzieli się na 11 osiedli:
- Antoninek-Zieliniec-Kobylepole;
- Chartowo;
- Główna;
- Głuszczyna;
- Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo;
- Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria;
- Rataje;
- Starołęka-Minikowo-Marlewo;
- Szczepankowo-Spławie-Krzesinki;
- Warszawskie-Pomet-Maltańskie;
- Żegrze.
- Rataje - historia

Pierwsze wzmianki o istnieniu osady Rataje pojawiły się w połowie XIII w., kiedy to w 1253 r. w dokumencie lokacyjnym Poznania wśród miast książęcych, które przekazano miastu znalazły się m.in. "Petrowo, Zegrow, Staralankam oraz Aratorum Campus" (Piotrowo, Żegrze, Starołęka oraz Pole Oraczy - identyfikowane z Ratajami). W następnych stuleciach Rataje miały różnych właścicieli - ostatecznie znalazły się w rękach miasta dopiero w 1732 r. Tereny Ratai oraz wsi Chartowo i Żegrze, stanowiących część dzielnicy Nowe Miasto, włączono w granice Poznania w 1925 roku. Idea przekształcenia zachowującej do tego czasu swój wiejski charakter części miasta zrodziła się w latach 1950-1952, gdy rozpisano konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie tych terenów o powierzchni około 2100 ha.

Na os. Piastowskim w grudniu 1967 roku ukończono pierwszy ratajski blok. Początkowo istniały jedynie dwa typy pięciokondygnacyjnych budynków. Zbudowano z nich całe os. Piastowskie oraz część os. Jagiellońskiego. W późniejszym okresie dodano dwa kolejne typy budynków pięciokondygnacyjnych o większej liczbie klatek schodowych oraz mieszkaniach o większej powierzchni. Uzupełnieniem tych podstawowych budynków były jedenastokondygnacyjne oraz osiemnastokondygnacyjne bloki.

Mieszkania Poznań - jak się żyje w dzielnicy Rataje?

Mieszkańcy Ratai czują się szczęśliwi w swojej okolicy. Doceniają zwłaszcza infrastrukturę dla dzieci, dostępność sklepów, miejsca sportu i rekreacji, bezpieczeństwo, komunikację miejską i łatwy dojazd. Dlaczego warto tu zamieszkać?

1. Miejsce przyjazne każdemu.

Odnajdą się tu zarówno osoby kochające rozrywkę, jak i te stawiające na wypoczynek i aktywność na łonie natury. To odpowiednie miejsce dla singli, seniorów, jak i rodzin z dziećmi. Rataje wyróżniają się przyjazną dla najmłodszych infrastrukturą oraz bliskością centrum. To miejsce chętnie wybierają też studenci. Osiedla takie jak Rataje czy Chartowo uchodzą za jedne z najbezpieczniejszych w Poznaniu. Żyje się tu bardzo spokojnie, a najbardziej dokuczliwe incydenty to zakłócenia ciszy nocnej i uszkodzenia samochodów.

2. Dobra komunikacja.

Najlepiej skomunikowanym osiedlem dzielnicy Nowe Miasto są m.in. Rataje. Komunikacja miejska obejmuje zarówno tramwaje, jak i autobusy miejskie oraz podmiejskie. Mieszkańcy mogą korzystać z linii nocnych i dziennych. Na terenie dzielnicy działa dworzec Poznań Wschód, który obsługuje pociągi Przewozów Regionalnych i Kolei Wielkopolskich. Odchodzą z niego pociągi m.in. do Bydgoszczy, Gniezna, Inowrocławia, Konina, Leszna, Kutna, Olszyna czy Torunia.

3. Edukacja przede wszystkim.

Oferta w zakresie edukacji podstawowej i ponadpodstawowej jest tutaj bardzo bogata. Liczba szkół podstawowych, liceów i techników działających na terenie dzielnicy jest dość duża. Największe skupisko placówek znajduje się m.in. na osiedlu Rataje. Poziom nauki jest wysoki, a uczniowie osiągają najlepsze wyniki w ogólnopolskich testach sprawdzających wiedzę i umiejętności. Oprócz tego, Nowe Miasto jest siedzibą kilku uczelni wyższych. Swoje wydziały ulokowały tu Politechnika Poznańska oraz Akademia Wychowania Fizycznego. Siedzibę na Nowym Mieście ma również Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii.

4. Rekreacja i tereny zielone.

Nowe Miasto nazywane jest często zielonymi płucami Poznania. Można tu znaleźć duża liczbę miejskich zieleńców i parków. Największy i najchętniej odwiedzany teren rekreacyjny stanowi jednak Jezioro Maltańskie, które zapewnia atrakcje zarówno osobom łaknącym spokojnego odpoczynku, jak i lubiącym aktywność fizyczną. W jego obrębie znajdują się boiska piłkarskie, do koszykówki, siłownie na wolnym powietrzu, a także Termy Maltańskie czynne cały rok. Mniejszy basen znajduje się na Ratajach, natomiast siłownie i kluby fitness rozsiane są po całej okolicy. Mieszkańcy wolny czas chętnie spędzają również w Parku Rataje, Tysiąclecia i Nad Wartą w Poznaniu oraz w Nowym ZOO.

5. Bogata oferta handlowo-usługowa.

Na osiedlach Nowego Miasta działają lokalne bazary, targi i małe sklepiki. Znajdują się tam również duże galerie handlowe oraz liczne supermarkety. Osoby, które oprócz zakupów szukają usług, rozrywki i markowych produktów, docenią bliskość poznańskich galerii: Posnania, M1 czy Stary Browar. Można tu znaleźć także kawiarnie, puby i restauracje. Co prawda oferta kulturalna tego miejsca jest nieco uboższa niż osiedli znajdujących się w ścisłym centrum, ale dalej można wybierać pomiędzy różnymi aktywnościami, takimi jak kino, teatr, centrum kultury czy biblioteki.

Nowe mieszkania w Poznaniu

Ciekawą propozycją dla osób poszukujących nowego lokum w tym rejonie może być osiedle Murapol Nowe Miasto, powstające przy ul. Wagrowskiej, w dzielnicy Rataje. To nowoczesna inwestycja zlokalizowana w pobliżu Warty i zielonych nadrzecznych terenów, blisko parku i dębowego lasu. Łatwy dojazd do centrum, doskonałe skomunikowanie z pozostałymi dzielnicami Poznania oraz bogata infrastruktura w sąsiedztwie sprawiają, że ta lokalizacja jest dziś niezwykle popularna wśród osób szukających nowego mieszkania w stolicy Wielkopolski.

- W pobliżu inwestycji nie brakuje miejsc idealnych na spacer czy rodzinny piknik. W kilka minut można przenieść się stąd do urokliwego Lasu Dębińskiego. Jeden z najładniejszych poznańskich zieleńców - Rataje - położony jest w sąsiedztwie, na północ od osiedla. Inwestycja znajduje się blisko malowniczych, położonych nad brzegiem Warty, terenów sportowo-rekreacyjnych, gdzie można aktywnie odpocząć. W lecie ten odcinek Warty tętni życiem za sprawą tworzonych tu plaż miejskich. - mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.

Za sprawą przemyślanej koncepcji architektonicznej mieszkańcy zyskują pewność, że wprowadzą się do przestronnych i słonecznych mieszkań, w szerokim wyborze metraży, od kawalerek po lokale 2-, 3- i 4-pokojowe, każde z tarasem lub balkonem na wyższych piętrach. W standardzie każdego mieszkania deweloper oferuje filtry antysmogowe, które zapewniają czyste powietrze wewnątrz lokali i dają poczucie komfortu mieszkańcom, niezależnie od pory roku i jakości powietrza na zewnątrz. Z kolei zamontowany w budynkach Home Managaement System pozwoli na korzystanie z rozwiązań smart home.

Szukasz mieszkania na sprzedaż? Poznań, Warszawa czy Katowice to kilka miast, w których znajdziesz inwestycje Grupy Murapol.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro