Reklama

Deszczówka z dachu szkoły zasila stawy na Ratajach

fot. PIM
fot. PIM

By traszkom żyło się lepiej.

Do dwóch stawów położonych na terenie użytku ekologicznego między osiedlami Tysiąclecia i Lecha płynie już deszczówka zebrana z dachu LO Mistrzostwa Sportowego.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Mądre zagospodarowanie wód opadowych jest kluczowe, zwłaszcza w czasach obecnych zmianach klimatu - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Inwestycja na Ratajach, choć nie jest widowiskowa, ma ogromne znaczenie dla ochrony lokalnego ekosystemu. Dlatego była realizowana w ścisłej współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Przyrodniczego - dodaje.

Inwestycja zakończyła się jesienią, jest po odbiorach końcowych. - W ramach zadania powstał odcinek kanalizacji deszczowej, całkowicie odcięty od dopływu wód opadowych z innych (zanieczyszczonych) powierzchni szczelnych, jak np. chodniki, parkingi, ulice. Do kanalizacji dołączone zostały studnie i istniejące rynny dachowe z budynku szkoły na os. Tysiąclecia.

Woda płynie rurociągiem grawitacyjnym do jednego stawu, a ten jest połączony rurami z drugim stawem. Powstał też zbiornik retencyjny i próg spowalniający.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
15.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro