Dramat lisów na fermie pod Krotoszynem. Jest wyrok sądu
O tej sprawie pisaliśmy dwa lata temu.
Historię lisów spod Krotoszyna nagłośniło stowarzyszenie Otwarte Klatki, które interwencję nazwało największą na fermie futerkowej w Polsce. Okazało się, że to zaniepokojeni mieszkańcy okolicy powiadomili służby. W rejonie ich domów zaczęło bowiem biegać kilkanaście lisów.
Gdy wolontariusze pojawili się na miejscu, zza płotu ujrzeli stertę rozkładających się lisich szczątków oraz dwa martwe psy w klatce dla lisów. Po przyjeździe policji można było wejść na teren, a tam niestety było tylko gorzej. - Naszym oczom ukazują się rzędy klatek wypełnione ciałami martwych lisów. Ten widok już na samym początku łamie nam serca. Idziemy dalej, w głąb fermy, nie wiedząc, że najgorszy koszmar jeszcze przed nami. W dalszej części fermy widzimy w końcu żywe lisy. Zamknięte razem z nimi w klatkach leżą kolejne ciała. Podchodzimy bliżej i widzimy na nich ślady pogryzień. Na naszych oczach niektóre lisy zjadają rozkładające się już szczątki towarzyszy - wyjaśniali aktywiści.
Zwierzęta były przetrzymywane bez wody i jedzenia, obgryzały klatki, by się z nich uwolnić. Jadły własne odchody. Szybko okazało się, że ferma została opuszczona, gdy właściciel trafił do więzienia. - Nikt nie zapewnił zwierzętom odpowiedniej opieki, pomimo tego, że do kontroli takich ferm wyznaczone są konkretne instytucje.
21 lisów uratowali aktywiści, a 40 trafiło na fermę w innym powiecie.
Dziś stowarzyszenie informuje, że zapadł wyrok w tej sprawie. - Wyrokiem sądu I instancji za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem oraz uśmiercenie zwierząt bez uprawnień oskarżona Monika O. została skazana na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Oskarżony Grzegorz Z., który zabił ok. 130 lisów poprzez porażenie prądem, nie mając do tego uprawnień, otrzymał karę 6 miesięcy ograniczenia wolności polegającą na wykonywaniu nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cel społeczny w wymiarze 20 godzin miesięcznie.
Obecnie trwa zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską Fur Free Europe, której celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro w Unii Europejskiej. Każdy może ją podpisać na www.europabezfuter.pl
Najpopularniejsze komentarze