Reklama

W Wielkopolsce powstanie baza dla amerykańskich śmigłowców Apache

fot. MON
fot. MON

W poniedziałek z wizytą w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego w Powidzu przebywał szef MON.

Jak już zapowiadaliśmy, podczas wizyty Mariusz Błaszczak miał zapowiedzieć kolejne inwestycje wojskowe we współpracy z USA. Tak też się stało. "To spotkanie, którego rezultatem jest zainicjowanie kolejnej inwestycji, tu w bazie w Powidzu, tym razem przeznaczonej dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Stacjonuje tu brygada lotnictwa bojowego USA wyposażona w śmigłowce Apache. Dla tych śmigłowców w ciągu następnych lat przygotujemy bazę w postaci z jednej strony hangarów i magazynów, z drugiej, w postaci bazy paliwowej, tak, żeby mogły stąd operować wspierając siły polskie i sojusznicze" - poinformował minister obrony narodowej.

W ramach inwestycji powstaną m.in. obiekty mobilnego systemu bazy lotniczej oraz magazynu paliw. Realizacja inwestycji stworzy dogodne warunki do prowadzenia i zabezpieczenia operacji lotniczych polskich oraz sojuszniczych sił powietrznych. Polska w ten sposób ma wzmacniać sojusznicze zdolności obronne. "W czerwcu tego roku razem z ambasadorem Markiem Brzezińskim rozpoczęliśmy budowę składu amunicji również tu w Powidzu. Można powiedzieć, że jest tu kompleks wojskowy przygotowani na to, żeby wspierać polskie i sojusznicze siły na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nasze działania są oparte na umowie podpisanej 15 sierpnia 2020 roku. (...) Od tego czasu na podstawie tej umowy rozpoczęliśmy wiele inwestycji, w tym właśnie tą dzisiejszą. Jesteśmy wdzięczni za współpracę polsko-amerykańską, która rozwija się tak intensywnie. Jednym z takich ważnych wydarzeń w historii tej współpracy jest decyzja prezydenta Joe Bidena, o tym, że w Polsce na stałe stacjonuje wysunięty element Dowództwa V Korpusu US Army" - podkreślił wicepremier.

Podczas wizyty w Wielkopolsce szef MON zaznaczył, że kontynuowane są rozmowy ze stroną amerykańską w sprawie zamówienia dla Wojska Polskiego śmigłowców uderzeniowych. "Tydzień temu rozmawiałem telefonicznie z moim odpowiednikiem - Sekretarzem Obrony USA Lloydem Austinem. Rozmawialiśmy na temat wzmocnienia relacji wojskowych polsko-amerykańskich. W ramach tego wzmocnienia już w przyszłym roku do Polski trafią czołgi Abrams. Teraz rozmawiamy o tym, żeby w Wojsku Polskim znalazły się śmigłowce uderzeniowe Apache. Polska wystosowała zapytanie ofertowe odnośnie 96 śmigłowców uderzeniowych. Rozmawiamy także na temat zdolności pomostowej. Mam nadzieję, że tak jak w przypadku czołgów Abrams, również w przypadku śmigłowców uderzeniowych osiągniemy wspólny sukces" - powiedział.

Minister Błaszczak w Powidzu spotkał się z polskimi i amerykańskimi pilotami oraz kadrą dowódczą jednostki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
12.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro