Reklama
Reklama

Nowy plac na MTP ma oficjalną nazwę

fot. MTP
fot. MTP

To od wtorku plac Powszechnej Wystawy Krajowej.

PeWuKa rozpoczęła się dokładnie 16 maja 1929 roku. Była to największa polska wystawa. Dziesięć lat po odzyskaniu niepodległości zaprezentowano tu dorobek naszego państwa. Odbywała się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od maja do września na 65 hektarach pojawiło się 4,5 miliona zwiedzających z całego świata. W 112 pawilonach (wybudowanych z okazji wystawy) prezentowano osiągnięcia gospodarcze, naukowe, polityczne i kulturalne. Zaprezentowało się tutaj blisko 1500 wystawców. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się m.in. Palmiarnia, największa wówczas w Polsce fontanna w parku Wilsona, a także wesołe miasteczko z najdłuższą kolejką górską.

Dziś PeWuKa została uhonorowana przez poznańskich radnych. Na sesji zdecydowali oni, że właśnie imieniem PeWuKi nazwany zostanie nowy plac na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Plac powstał nad otwartym kilka dni temu parkingiem podziemnym.

- Plac pomieści ponad 10 tysięcy osób i sprawdzi się jako miejsce plenerowych wydarzeń kulturalnych, koncertów i eventów. W przyszłości w wychodzącym na niego pawilonie 2 mają powstać liczne restauracje i kawiarnie. Pierwszym wydarzeniem, które odbyło się na placu, były wrześniowe zawody triathlonowe Enea IRONMAN Poznań. Oficjalna inauguracja placu PWK odbędzie się 19 listopada, wraz z otwarciem Poznańskiego Jarmarku Świątecznego. Jego przestrzeń zapełnią stoiska ze świątecznymi smakołykami i prezentami, karuzela wenecka i młyńskie koło, lodowisko czy domek św. Mikołaja. Jarmark trwać będzie do 23 grudnia - podają MTP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Silny wiatr w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już około 200 zgłoszeń
17℃
11℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
6.25 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro