Reklama

Jak dobrać najlepszą płytę główną do komputera?

Każdy element komputera musi pasować do pozostałych. Dlatego wybór płyty głównej należy zacząć od weryfikacji formatu podzespołu. Modele takich elementów różnią się wymiarami i sposobem montażu. Jaka płyta główna jest najlepsza?

Rodzaje płyt głównych

Wybór płyty głównej jest niezmiernie istotny. To układ, który łączy cały osprzęt z procesorem, dystrybuuje energię elektryczną z zasilacza oraz określa rodzaje urządzeń pamięci masowej, moduły pamięci i karty graficzne, które można podłączyć do komputera.

Wśród oferowanych standardów płyt głównych są konkretne formaty, kompatybilne z określonymi procesami. Są to:

  • płyty główne ATX - najpopularniejsze, wyposażone w dużą liczbę gniazd i złączy,
  • płyty główne micro ATX - niewielkie rozmiary, co daje możliwość ulokowania ich w mniejszej osłonie,
  • płyty główne Mini ITX - rzadziej stosowane miniaturowe rodzaje płyt,
  • płyty główne Extended ATX - największe typy płyt, dostosowane do najbardziej skomplikowanych konfiguracji, z możliwością zainstalowania nawet czterech kart graficznych.

Planując zakup płyty głównej, warto zwrócić uwagę na parametry, według których można dokonać wyboru odpowiedniego produktu. Dobierając płytę do odpowiedniego chipsetu, trzeba pamiętać o zwróceniu uwagi na liczbę rdzeni w pożądanym procesorze. Płyta główna powinna być dopasowana do określonej pojemności RAM. Złącza karty graficznej i dźwiękowej są odpowiedzialne za kompatybilność z takimi elementami.

Płyta główna a procesor

Wybierając płytę główną, należy pamiętać, że nie każdy procesor będzie do niej pasował. Powodem jest gniazdo procesora (socket). Najpopularniejsze gniazda to: LGA 1200, LGA 1151, LGA 2066, AM5, AM4, TR4.

Wraz z premierą 12 generacji procesorów Intel Core wprowadzono nowe gniazdo procesora. LGA 1700 oferuje o 500 pinów więcej na powierzchni styku niż 1200. Te dodatkowe piny są wykorzystywane do obsługi pamięci głównej. Płyty główne LGA 1700 obsługują procesory Intel Core 12. generacji. Nowy socket LGA 1700 wymaga zastosowania kompatybilnego chłodzenia. Sprawdź atrakcyjne płyty główne na https://www.sferis.pl/plyty-glowne-2894?f=a1075:673087

Przed zakupem płyty głównej najlepiej zajrzeć na stronę producenta i sprawdzić w specyfikacji technicznej, czy obsługuje ona wybrany procesor. Może się bowiem zdarzyć, że CPU i płyta główna z pasującą do niego podstawką nie będą ze sobą kompatybilne.

Najważniejszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania płyty głównej, jest chipset. Odpowiada on za obsługę wszystkich urządzeń podłączanych do komputera oraz za ich komunikację. Determinuje, ile dysków twardych lub SSD podłącza się do komputera oraz czy można utworzyć z nich RAID lub podkręcić procesor.

Warto też zwrócić uwagę na sekcję zasilania płyty głównej. W ten sposób nie będzie ona nadmiernie przeciążana. Niezależnie od wybranego chipsetu, dobrym pomysłem jest postawienie na płytę główną z jak najmocniej rozbudowanym chłodzeniem sekcji zasilania, co jest nie mniej istotne niż sama sekcja. Taki system chłodzenia stanowią najczęściej dwa radiatory otaczające socket płyty głównej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro