Reklama

Już teraz apelują do miasta i powiatu o właściwą rekrutację do szkół ponadpodstawowych. Jest petycja

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Wokandapix / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Wokandapix / pixabay.com

Nie chcą, by powtórzył się tegoroczny chaos.

Tegoroczne wakacje dla absolwentów szkół podstawowych z Poznania i aglomeracji nie były łatwe. Gdy ogłoszono wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych okazało się, że do żadnej szkoły nie dostało się prawie 4000 osób. Wielokrotnie pisaliśmy o zrozpaczonych dzieciach i rodzicach, którzy pojawiali się w kolejnych placówkach, gdzie słyszeli, że nie ma już miejsca dla ich dziecka.

Rodzice uczniów, którzy w przyszłym roku kończą podstawówkę, już teraz apelują do prezydenta Poznania i starosty Jana Grabkowskiego, by właściwie przeprowadzić przyszłoroczną rekrutację.

- Apelujemy o zapewnienie wystarczającej liczby miejsc w szkołach średnich aglomeracji poznańskiej dla dzieci zdających egzamin ósmoklasisty w roku 2023, a także o stworzenie odpowiednich warunków nauki dla podwójnego rocznika (z uwzględnieniem różnych potrzeb i możliwości dzieci, które rozpoczęły edukację w wieku 6 oraz 7 lat) - można przeczytać w petycji, pod którą już podpisało się prawie 7000 osób.

- Oczekujemy pilnego ustalenia klarownych zasad rekrutacji i przedstawienia koncepcji funkcjonowania szkół ponadpodstawowych w powiecie poznańskim oraz w mieście Poznań - dodają autorzy. Jak wskazują, w 2023 roku dojdzie do kumulacji roczników, gdyż w 2015 roku edukację w podstawówkach zaczęły dzieci 6-letnie i 7-letnie. - Jedną z dotkliwych konsekwencji tych wydarzeń jest zbyt mała liczba miejsc w szkołach średnich w stosunku do zdublowanej liczby dzieci zdających egzamin ósmoklasisty.Tegoroczna rekrutacja do szkół średnich rejonu poznańskiego pokazała jak niewydolny jest system edukacji. Prawie 4 tys. dzieci nie dostało się do żadnej szkoły w pierwszym etapie rekrutacji, a około tysiąc z nich 1 września nadal nie wiedziało, gdzie będzie się uczyć. W przyszłym roku problem będzie jeszcze poważniejszy, bo absolwentów będzie o 3 tys. więcej - tłumaczą.

Autorzy petycji oczekują, że miasto wraz z powiatem poznańskim opracują jasne zasady rekrutacji i dostosują ofertę do liczby dzieci. - Chcemy wiedzieć ile klas powstanie, w których szkołach, jak będą liczne, w jakim trybie będą prowadzone dane placówki (czy planowana jest wielozmianowość) itd. Przypominamy, że podwójny rocznik nie zniknął, jest realnym problem, którym należy się pilnie zająć.

Petycję można podpisać TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
16℃
Poziom opadów:
11.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro