Reklama
Reklama

Nowe osiedle powstanie przy Zamenhofa? Mieszkańcy walczą o drzewa

fot. WTK
fot. WTK

Chodzi o inwestycję planowaną przy niewielkiej uliczce.

Sprawę opisuje Telewizja WTK. Okazuje się, że na działce przy ulicy Rataje, niewielkiej uliczce łączącej ulicę Zamenhofa z m.in. Oddziałem Rataje POSiR, planowane są nowe bloki. Właściciel działki chciałby tu początkowo postawić trzy budynki - jeden 8-piętrowy i dwa 17-piętrowe.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Mieszkańcy okolicy są w szoku, że ktoś planuje na tym terenie budowę tak wysokich obiektów. Wskazują, że na działce rośnie wiele cennych drzew. - To między innymi dęby, które podobno liczą około 200 lat - mówi w rozmowie z WTK Lechosław Lerczak ze stowarzyszenia My-Poznaniacy. - Takich dębów na Ratajach nie ma - dodaje.

Miasto potwierdza, że do urzędu wpłynął już wniosek o warunki zabudowy. Ma to być część większego osiedla. Postępowanie jednak zawieszono. - Wiemy, że inwestor pracuje nad tym założeniem tak, ażeby ingerencja w zieleń była jak najmniejsza - mówi Telewizji WTK Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UM. Wstępnie negatywną opinię w tej sprawie wydał Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska UM. W opinii wskazano, że na terenie rośnie 6 cennych drzew, które powinny zostać zachowane. Teraz inwestor próbuje dostosować plany do sugestii miasta.

Wiadomo, że inwestorem jest w tym przypadku firma Robyg. Zapewnia, że prowadzi obecnie prace projektowe uwzględniające najwartościowsze drzewa. Społecznicy natomiast walczą o to, by dęby zostały uznane za pomniki przyrody.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
0℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
124.36 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro