Reklama

Jest nowy ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. W Wielkopolsce zaskakujący lider

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik

To wcale nie Poznań.

Ranking został przygotowany przez Polski Alarm Smogowy i dotyczy 2021 roku. Powstał w trzech kategoriach - najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu i liczby smogowych dni. - Zwyciężyła dolnośląska Nowa Ruda. Na podium znajdują się również miejscowości z Małopolski - Nowy Targ i Sucha Beskidzka i z województwa śląskiego - Pszczyna i Wodzisław Śląski. Na listę smogowych rekordzistów trafiły aż trzy uzdrowiska - Rabka Zdrój, Szczawno-Zdrój i Goczałkowice-Zdrój - podają autorzy opracowania.

W rankingu królują głównie małe i średnie miejscowości, pojawiają się też wsie. W tych na górze zestawienia powietrze jest fatalne nawet dwa lub trzy miesiące w roku. - Jeśli chodzi o średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu, to we wszystkich miejscowościach utrzymywały się na poziomie 700-1500% dopuszczalnej normy!

Co z Wielkopolską? W naszym województwie niechlubnym liderem w zestawieniu miast z największą liczbą dni smogowych jest... Mosina. Chodzi o dni z przekroczeniem dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10. Mosina uplasowała się pierwsza w regionie i siódma w Polsce z 74 takimi dniami. W Nowej Rudzie, która jest pierwsza w kraju, było takich dni 95.

Jeszcze gorzej jest w przypadku rankingu miast z najwyższym rocznym stężeniem pyłu PM10. Tu Mosina ponownie zajęła najwyższe miejsce w Wielkopolsce i piąte w kraju z wynikiem 37 ug/m3. Norma WHO to natomiast 15 ug/m3. Pierwsza Nowa Ruda ma stężenie na poziomie 41 ug/m3, a więc niewiele większe.

Żadne wielkopolskie miasto nie pojawiło się natomiast w zestawieniu miast o najwyższym średniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo(a)pirenu. Tu na szczycie ponownie jest Nowa Ruda.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
8.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro