Reklama

Poznański magistrat stawia na fotowoltaikę. Na dachach dwóch budynków pojawią się panele

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

W przyszłym roku.

Już wiadomo, że zdecydowano się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dwóch urzędowych budynkach - przy placu Kolegiackim 17 oraz przy ulicy Libelta 16/20. - Lokalizacje wytypowane zostały ze względu na powierzchnię dachu oraz najbardziej korzystne możliwości techniczne instalacji. Są one także własnością Miasta Poznania i zarządzane przez Wydział Obsługi Urzędu - podaje magistrat.

Ponieważ jeden z obiektów jest zabytkiem, a drugi znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej, opinię w tej sprawie musiał wydać Miejski Konserwator Zabytków. Była pozytywna, dlatego zdecydowano się na kolejny krok - opracowanie projektów budowlanych i wykonawczych. - Projekt budowlany dla budynku przy ul. Libelta uzyskał pozwolenie MKZ oraz budowlane. Dla budynku na pl. Kolegiackim zostały opracowane koncepcje wraz z wizualizacją, na które uzyskano wstępną pozytywną opinię.

W sumie na dachy trafi około 260 paneli. Te przy placu Kolegiackim dadzą oszczędności na poziomie około 40 tysięcy złotych rocznie poprzez wyprodukowanie około 1/8 całkowitego zapotrzebowania na energię w tym budynku. W rok zmniejszą też emisję dwutlenku węgla o kilkadziesiąt tysięcy kilogramów.

Miasto chce przeznaczyć na inwestycję około 2,2 mln złotych. 1,3 mln zł ma kosztować instalacja na placu Kolegiackim, a niespełna milion ta na ulicy Libelta.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro