Reklama

Koniec tarczy antyinflacyjnej w przyszłym roku? Inflacja może poszybować w górę

Zdjęcie ilustracyjne | fot. KPRM
Zdjęcie ilustracyjne | fot. KPRM

To może być trudny czas.

Już teraz ceny żywności czy nośników energii są w Polsce bardzo wysokie. Z szybkiego szacunku GUS wynika, że inflacja w październiku wyniosła w Polsce 17,9 procent. To wynik najgorszy od 26 lat. W ciągu roku najbardziej podrożały nośniki energii - o prawie 42 procent. O blisko 22 procent zdrożała żywność i napoje bezalkoholowe, a o 19,5 procent paliwa. W ciągu miesiąca najbardziej podrożały natomiast paliwa - o nieco ponad 4 procent.

Niestety nie mamy dobrych wieści. W środę na antenie TVN24 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys przyznał, że ze względu na trudną sytuację gospodarczą w grę może wchodzić nieprzedłużenie tarczy antyinflacyjnej. Chodzi o obniżki VAT-u i akcyzy na żywność, paliwa i nośniki energii. Mają one obowiązywać do końca 2022 roku, a rząd nie wypowiedział się jasno na temat ich przedłużenia.

O komentarz poproszono premiera Mateusza Morawieckiego. W przypadku żywności przyznał, że decyzja w sprawie utrzymania zerowego VAT-u na niektóre produkty ma zapaść w grudniu.

Na ten temat rozmawiano też w TOK FM. Członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki zauważył, że jeśli tarcza antyinflacyjna nie zostanie przedłużona w 2023 roku, już w lutym czeka nas skokowy wzrost inflacji. Zamiast zakładanych obecnie 20 procent, może wynieść nawet 24 procent.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
45.60 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro