Reklama
Reklama

Na poznańskich cmentarzach stanęły głazy z ukraińską flagą. Można przy nich stawiać symboliczne znicze

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Głazy ustawiono z myślą przede wszystkim o Ukraińcach przebywających w Poznaniu.

Stanęły na Cmentarzach Miłostowo i Junikowo. - Obywatele Ukrainy mogą tam symbolicznie położyć znicz dla swoich zmarłych bliskich, a pozostali poznaniacy - uczcić w ten sposób ofiary wojny za naszą wschodnią granicą - wyjaśniają urzędnicy.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Głazy stoją przy kaplicach cmentarnych. Na każdym jest ukraińska flaga i napis "Pamięci ofiar wojny w Ukrainie" w dwóch językach: po polsku i po ukraińsku. Znicze można stawiać obok.

W Ukrainie Święto Zmarłych obchodzone jest tydzień po Wielkanocy. To tradycja prawosławna. Katolicy obchodzą je jednak tak jak my - 1 listopada. - Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy obywatele Ukrainy obchodzą swoje Święto Zmarłych właśnie 1 listopada - podkreśla Maciej Dźwig, dyr. Usług Komunalnych. - Niezależnie jednak od tego wielu z nich potrzebuje miejsca, w którym mogliby uczcić swoich zmarłych. Chcemy, by ten drobny gest, jakim było ustawienie głazów na miejskich cmentarzach, pomógł nam połączyć się w zadumie. Niezależnie od narodowości każdy z nas może położyć tam znicz, by upamiętnić ofiary wojny w Ukrainie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
94.96 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro