Reklama
Reklama

PeWuKa będzie mieć swój plac w Poznaniu?

PeWuKa | fot. Zwiedzamy MTP / FB
PeWuKa | fot. Zwiedzamy MTP / FB

Miałby powstać na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Jak podaje Biuletyn Miejski, do biura Rady Miasta wpłynął projekt uchwały zakładający nadanie nazwy Powszechnej Wystawy Krajowej placowi na MTP. Chodzi o plac od strony ulicy Głogowskiej, który będzie jednym z elementów otwierających teren targowy na mieszkańców. Docelowo mają się tutaj odbywać wydarzenia plenerowe - koncerty czy spektakle.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Jeszcze w październiku projekt będą opiniować radni z Komisji Kultury i Nauki RM, a prawdopodobnie w listopadzie trafi on na sesję Rady Miasta.

PeWuKa rozpoczęła się dokładnie 16 maja 1929 roku. Była to największa polska wystawa. Dziesięć lat po odzyskaniu niepodległości zaprezentowano tu dorobek naszego państwa. Odbywała się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Co ciekawe, właśnie ze względu na organizację gigantycznego przedsięwzięcia jakim była PeWuKa, targi poznańskie w tym roku nie odbyły się.

Od maja do września na 65 hektarach pojawiło się 4,5 miliona zwiedzających z całego świata. W 112 pawilonach (wybudowanych z okazji wystawy) prezentowano osiągnięcia gospodarcze, naukowe, polityczne i kulturalne. Zaprezentowało się tutaj blisko 1500 wystawców. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się m.in. Palmiarnia, największa wówczas w Polsce fontanna w parku Wilsona, a także wesołe miasteczko z najdłuższą kolejką górską.

Do budowy obiektów wykorzystywanych podczas PeWuKi zużyto między innymi 10 milionów cegieł, 200 wagonów cementu, 20 wagonów żelaza, 8000 metrów sześciennych drewna. Przygotowania trwały prawie trzy lata.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-2℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
16.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro