Reklama
Reklama

Masz pomarańczowy płomień na kuchence gazowej? Wyjaśniamy dlaczego

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Jeden z poznaniaków w kuchence gazowej w swoim mieszkaniu na ratajskim osiedlu zaobserwował nietypowy płomień - pomarańczowy. Jego zdaniem gotowanie na takim płomieniu trwa dłużej, a dodatkowo towarzyszy mu nietypowy zapach. Jeszcze tego samego dnia sytuacja wróciła do normy, ale pytanie o to, co się stało, zostało. Tym bardziej, że stało się to drugi raz. Po pierwszym razie, który miał miejsce około 2 tygodnie temu, kuchenka została porządnie przeczyszczona.

Julia Tritt ze Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych przyznaje, że kierownictwo osiedla nie otrzymało w ostatnim czasie sygnałów od mieszkańców o problemach z gazem. - W takiej sprawie mieszkaniec powinien zgłosić się bezpośrednio do Kierownictwa Osiedla. Wtedy dział techniczny sprawdzi, czy instalacja gazowa działa poprawnie bądź zaleci kontakt z gazownią - tłumaczy.

Gaz w kuchence powinien mieć jasnoniebieski kolor. Jeśli zmieni barwę na pomarańczową lub żółtą - oznacza to problem ze spalaniem i może się przełożyć na większe zużycie gazu w trakcie gotowania. Najczęściej wystarczy przeczyścić palnik lub zewnętrzną część dna garnka / patelni i problem znika. Jeśli to nic nie daje - warto wezwać specjalistę, który sprawdzi, czy kuchenka działa prawidłowo, a także czy z instalacją jest wszystko w porządku.

Co istotne, zmiana koloru płomienia nie oznacza, że gaz płynący do naszego mieszkania jest gorszej jakości. To tylko kwestia urządzenia, w tym przypadku kuchenki gazowej i ewentualnych nieprawidłowości w jej działaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro