Reklama
Reklama

Zmiany w archidiecezji poznańskiej. Odchodzi biskup pomocniczy

fot. Archidiecezja Poznańska
fot. Archidiecezja Poznańska

Dokąd?

Biskup Szymon Stułkowski w 2019 roku przestał pełnić funkcję rektora Arcybiskupiego Seminarium Duchowego w Poznaniu i stał się nowym biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Teraz, po nieco trzech latach na tym stanowisku, Ojciec Święty Franciszek mianował go biskupem płockim.

Nominacji pogratulował mu arcybiskup Stanisław Gądecki. Oto treść gratulacji:

Ekscelencjo,Najdostojniejszy Księże Biskupie,

Kościół w Polsce, w tym szczególnie archidiecezja poznańska, tj. biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy wyrażają ogromną radość oraz wdzięczność Panu Bogu za nominację Waszej Ekscelencji na urząd Biskupa Płockiego. Modlimy się wspólnie w intencji Księdza Biskupa, prosząc o wszelkie łaski, potrzebne dla owocnego sprawowania tej posługi.

Prosimy Ducha Świętego, aby wzorem w pełnieniu tej misji był zawsze Chrystus Dobry Pasterz, który w scenie umywania nóg apostołom ukazał nam istotę biskupiego posługiwania: "Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem" (J 13,15). Ten gest pokornego sługi jest związany ze służbą miłości (J 13,34-35).

W takiej chwili dziękujemy jak najserdeczniej papieżowi Franciszkowi za jego życzliwość dla naszej archidiecezji oraz osoby Nominata. Składamy podziękowanie Nuncjuszowi Apostolskiemu w Polsce arcybiskupowi Salvatore Pennacchio za dostrzeżenie talentów Waszej Ekscelencji, niezwykłej aktywności i umiłowania świeckich w Kościele.

Niech Maryja, Matka Kościoła, będzie dla Ciebie, drogi Szymonie, mistrzynią w słuchaniu słowa Bożego i gotowości do jego wypełniania w wytrwałości wiary, ufnej nadziei i gorącej miłości.

Z wyrazami szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie,

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
2.8 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.44 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro