Reklama

Pociągi Impuls kursujące po Wielkopolsce zostaną przebudowane

fot. Newag
fot. Newag

Mają zyskać pantografy.

Pociągi Impuls II w barwach Kolei Wielkopolskich pojawiają się m.in. na trasach z Poznania do Wągrowca oraz Gołańczy, a także Wolsztyna. Pierwsze z nowych pojazdów pojawiły się na Wielkopolskich torach dwa lata temu. KW mają 4 takie pojazdy. Kolejne dwa mają dotrzeć do przewoźnika jeszcze w tym roku.

Jak podaje portal rynek-kolejowy.pl, Koleje Wielkopolskie wraz z województwem wielkopolskim chcą przebudować Impulsy. W pojazdach mają się pojawić pantografy. Mają one pojawić się w dwóch nowych pojazdach, a także w czterech już kursujących po regionie, ale przewoźnik czeka na wycenę producenta. Urząd Marszałkowski ma obecnie szukać finansowania dla takiej inwestycji. KW chciałyby, aby prace zakończyły się do końca przyszłego roku.

Pantografy zapewnią składom dwutrakcyjność. Taka inwestycja pozwoliłaby ograniczyć emisję spalin, a także obniżyć hałas generowany przez pociągi. Co więcej, takie składy mogłyby funkcjonować na liniach spalinowo-elektrycznych. Gdyby udało się przywrócić do życia linie Poznań - Gostyń i Poznań - Międzychód, takie dwutrakcyjne składy sprawdziłyby się na nich idealnie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro