Pacjenci nie mogą oglądać TV w poznańskim szpitalu. Bo za drogo
Z tą sprawą zwrócił się do nas Czytelnik.
- W szpitalu pulmonologicznym przy ul. Szamarzewskiego w Poznaniu dyrektor szpitala zabronił korzystania pacjentom z płatnej telewizji (podobno za drogo). Pacjenci leżą na salach i nie mogą włączyć tv, mimo iż chcą zapłacić. Może dyrektor szpitala podejmując decyzję nie postawił się w sytuacji pacjentów, którzy całe dnie leżą na łóżkach w ponurych pokojach - napisał do nas Czytelnik.
Chodzi o Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów (WCPiT). Okazuje się, że kilka miesięcy temu któryś z pacjentów poskarżył się do Biura Rzeczniczka Praw Pacjenta w sprawie pobierania przez szpital opłat za korzystanie z odbiorników telewizyjnych. - Rzecznik Praw Pacjenta decyzją z dnia 15.04.2022 r. zobowiązał WCPiT do odstąpienia od pobierania opłat za korzystanie z odbiorników telewizyjnych - tłumaczy dr n. med. Maciej Bryl, dyrektor WCPiT. - Wobec powyższego WCPiT zaprzestało pobierania opłat, które były skalkulowane na poziomie pozwalającym na pokrycie kosztów eksploatacyjnych systemu telewizji szpitalnej.
Problem powrócił, gdy okazało się, że ceny energii drastycznie wzrosły. W przypadku szpitala mowa jest o siedmiokrotnym wzroście kosztów. - Zmusiło to nas do zrewidowania funkcjonowania systemów i urządzeń pobierających energię elektryczną i wdrożenia programu oszczędnościowego, m.in. w zakresie systemu oświetlenia w pomieszczeniach szpitalnych, ciągach korytarzowych i otoczeniu budynków; trybu użytkowania urządzeń biurowych czy wentylacji niektórych pomieszczeń. Wyłączenie odbiorników telewizyjnych z użytkowania stało się także jednym z elementów wspomnianego programu - wyjaśnia Bryl. Równocześnie szef szpitala zapewnia, że "dla Dyrekcji i pracowników WCPiT, dobrostan pacjentów jest głównym celem i jego osiągnięcie przyświeca naszym codziennym działaniom. Nie bez znaczenia jest dla nas komfort pobytu w naszym szpitalu i samopoczucie naszych chorych. Jednakże w trudnej sytuacji ekonomicznej, zmuszeni jesteśmy koncentrować wydatki wokół procesu diagnostyki i leczenia".
Najpopularniejsze komentarze