Reklama
Reklama

Ponad 5 tysięcy uczniów z poznańskich szkół ponadgimnazjalnych uczestniczy w akcji "Drugie życie". Jej celem jest promowanie transplantologii oraz uświadamianie uczniom, jak ważne jest świadome podpisanie oświadczenia woli. W środę specjaliści z zakresu transplantologii spotkali się z uczniami Zespołu Szkół Komunikacji.

Poznańskie szkoły chętnie biorą udział w promowaniu przeszczepów organów. Do uczniów najbardziej trafiają słowa wypowiedziane przez osoby bezpośrednio związane z transplantacją - specjalistów i ludzi po przeszczepie. W dzisiejszym spotkaniu udział wzięła Anna Wieczorek, absolwentka ZSK, która przeszła dwa przeszczepy nerek. Dziewczyna zachęcała młodych ludzi do podpisywanie oświadczenia woli oraz do noszenia go przy sobie. Wyjaśniała też, że życie bez przeszczepionych nerek byłoby dla niej dużo trudniejsze.

W Polsce, jak i na całym świecie, istnieje problem z małąliczbą przeszczepów. Obowiązuje zasada zgody domniemanej, co oznacza, że każdy człowiek, który nie zgłosi sprzeciwu do Cenralnego Rejestru Sprzeciwów, jest potencjalnym dawcą organów. Często się zdarza, że rodzina zmarłego nie wyraża zgody na pobranie narządów.

Akcja "Drugie życie" ma uświadomić licealistom, że to do nich należy decyzja o przekazaniu, bądź nie, swoich organów potrzebującym. Poinformowanie swojej rodziny o podjętej decyzji- zdejmie z bliskich ciężar odpowiedzialności. Akcja potrwa do 30 kwietnia, szkoły, które chcą wziąć w niej udział znajdą niezbędne informacje na stronie www.drugiezycie.org.pl.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
9.73 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro