Reklama

Miasto zapowiada konkurs na koncepcję zagospodarowania stadionu Szyca

Prace rozbiórkowe na terenie stadionu z 2021 roku | fot. Czytelnik
Prace rozbiórkowe na terenie stadionu z 2021 roku | fot. Czytelnik

Co może tu powstać?

W piątek miasto ogłosiło, że wkrótce ogłosi konkurs na koncepcję zagospodarowania stadionu im. Szyca na Wildzie. - Należy decyzję dotyczącą przyszłości stadionu pozostawić mieszkańcom Poznania - mówił w trakcie konferencji Jacek Jaśkowiak. - Zamierzamy przeprowadzić konkurs na koncepcję tego miejsca. Będzie to na pewno burzliwa dyskusja. Mamy tu 6,5 hektara w centrum miasta, historyczny obiekt. Przez lata najważniejszy stadion Poznania - dodał.

Jak przypomniał Jaśkowiak, miastu udało się odzyskać teren ze stadionem za 10 mln złotych. - Rozważamy tu na przykład możliwość powstania parku, ale chcemy by różne środowiska mogły zabrać w tej kwestii głos. Mamy nadzieję, że urbaniści zaproponują takie rozwiązania, które będą zgodne ze społecznymi oczekiwaniami - tłumaczył.

Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania wyjaśnił, że chodzi nie tylko o teren stadionu, ale też obszar, na którym znajduje się POSiR czy dawne targowisko Bema. Konkretnie chodzi więc o teren pomiędzy ulicami Dolna Wilda, Żelazka, Drogą Dębińską i Królowej Jadwigi. - Jeśli znajdziemy finansowanie - w perspektywie po 2024 roku - chcielibyśmy to miejsce przeobrazić - mówił Guss.

Architekt miasta Piotr Sobczak podał, że aplikacje w konkursie będą mogły spływać do 9 grudnia, a w drugim kwartale przyszłego roku mamy poznać zwycięzcę konkursu, który otrzyma 100 tysięcy złotych. W puli nagród będzie natomiast w sumie 200 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że w 2019 roku miasto poinformowało, że chce utworzenia Centrum Muzyki na terenie dawnego stadionu. Podawano wówczas, że miałaby tu stanąć filharmonia oraz park z amfiteatrem. Dopiero w 2018 roku miasto przejęło teren ze stadionem. Zapłaciło prywatnemu deweloperowi 10 milionów złotych. Zgodnie z planem zagospodarowania, teren po zrujnowanym stadionie powinien być przeznaczony pod zieleń lub sport i rekreację. Przed kilkoma laty mieszkańcy w specjalnym sondażu postulowali, że powinien powstać tam park. Pojawiały się też pomysły zbudowania hali widowiskowo-sportowej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
3℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
21.28 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro