Reklama

Dostali od księdza kościół za złotówkę, teraz wystawili świątynię na sprzedaż za 1,5 miliona złotych

fot. Google street view
fot. Google street view

Chodzi o dawny kościół ewangelicki w Stawiszynie (powiat kaliski).

Kościół ten został wybudowany w 1874 roku, wcześniej w tym miejscu stał zamek wybudowany jeszcze przez Kazimierza Wielkiego. Obecnie, jak zauważa Kalisz Nasze Miasto, kościół popada w ruinę - Ostatnie ewangelickie nabożeństwo zostało odprawione około 1985 roku, kiedy to wyjechali z miasta ostatni członkowie gminy ewangelickiej. Od tego czasu świątynia jest zamknięta i popada w ruinę - czytamy na łamach kaliskiego portalu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Jak zauważa Gazeta Wyborcza, już poprzedni proboszcz panujący pod koniec ubiegłego wieku planował sprzedać niszczejący kościół. Sytuacja zmieniła się, gdy w 2008 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. W 2013 r. biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Marcin Hintz w asyście obecnego proboszcza Michała Kühna i radcy prawnego kurii dokonali desakralizacji kościoła. Parafia ewangelicko-augsburska w Stawiszynie została zlikwidowana w 2014 r. Rok później kościół przekazano za złotówkę kaliskiej fundacji Laera - podaje Gazeta Wyborcza. Kościół wymagał poważnego remontu, na który nie stać było parafii, dlatego zdecydowano się oddać go za symboliczną złotówkę fundacji. Proboszcz Michał Kuehn o tym, że fundacja wystawiła kościół na sprzedaż za 1,5 miliona złotych dowiedział się dopiero od dziennikarzy Gazety Wyborczej.

Zapraszam do zapoznania się z ofertą sprzedaży nietypowej, zabytkowej nieruchomości o powierzchni użytkowej ok. 480 m kw. (kubatura 5300 m sześc.), na działce o powierzchni 1523 m kw. Rok wybudowania: 1874. Typ: Domy. Cena: 1 500 000 zł. To oryginalna nieruchomość z potencjałem i historią. Godna zainteresowania dla osób z wizją i pomysłem - tak brzmi treść ogłoszenia w jednym z biur nieruchomości.

Proboszcz nie krył zdziwienia i żalu w rozmowie z dziennikarzem Gazety Wyborczej - Jestem rozczarowany postawą fundacji. Co innego mówili nam w Warszawie, gdy kościół był im przekazywany. Mówili o swoich planach. Co innego było później. Nic przez te lata tam nie zrobili/.

Prezes fundacji Laera odmówił rozmowy z dziennikarzem GW. Wcześniej miał deklarować proboszczowi, że otworzy w dawnym kościele kawiarnię z salą koncertową i galerią sztuki. Organizował nieudane zbiórki na ten cel. Kiedy w 2015 r. przejmował kościół, burmistrz umorzył mu 3,3 tys. zł zaległych podatków - podaje GW.

Okoliczni mieszkańcy wyrażają niepokój, ponieważ według nich, kościół grozi zawaleniem. Powszechnie mówi się o tym, że kościół nadaje się do rozbiórki, ale jak twierdzą mieszkańcy miasteczka, konserwator nie daje na to zgody.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro