Reklama
Reklama

Dostali od księdza kościół za złotówkę, teraz wystawili świątynię na sprzedaż za 1,5 miliona złotych

fot. Google street view
fot. Google street view

Chodzi o dawny kościół ewangelicki w Stawiszynie (powiat kaliski).

Kościół ten został wybudowany w 1874 roku, wcześniej w tym miejscu stał zamek wybudowany jeszcze przez Kazimierza Wielkiego. Obecnie, jak zauważa Kalisz Nasze Miasto, kościół popada w ruinę - Ostatnie ewangelickie nabożeństwo zostało odprawione około 1985 roku, kiedy to wyjechali z miasta ostatni członkowie gminy ewangelickiej. Od tego czasu świątynia jest zamknięta i popada w ruinę - czytamy na łamach kaliskiego portalu.

Z dala od zgiełku codziennego życia, w scenerii nadmorskich plaż, oferujemy pobyty rehabilitacyjne dostosowane do Twoich potrzeb.
REKLAMA

Jak zauważa Gazeta Wyborcza, już poprzedni proboszcz panujący pod koniec ubiegłego wieku planował sprzedać niszczejący kościół. Sytuacja zmieniła się, gdy w 2008 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. W 2013 r. biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Marcin Hintz w asyście obecnego proboszcza Michała Kühna i radcy prawnego kurii dokonali desakralizacji kościoła. Parafia ewangelicko-augsburska w Stawiszynie została zlikwidowana w 2014 r. Rok później kościół przekazano za złotówkę kaliskiej fundacji Laera - podaje Gazeta Wyborcza. Kościół wymagał poważnego remontu, na który nie stać było parafii, dlatego zdecydowano się oddać go za symboliczną złotówkę fundacji. Proboszcz Michał Kuehn o tym, że fundacja wystawiła kościół na sprzedaż za 1,5 miliona złotych dowiedział się dopiero od dziennikarzy Gazety Wyborczej.

Zapraszam do zapoznania się z ofertą sprzedaży nietypowej, zabytkowej nieruchomości o powierzchni użytkowej ok. 480 m kw. (kubatura 5300 m sześc.), na działce o powierzchni 1523 m kw. Rok wybudowania: 1874. Typ: Domy. Cena: 1 500 000 zł. To oryginalna nieruchomość z potencjałem i historią. Godna zainteresowania dla osób z wizją i pomysłem - tak brzmi treść ogłoszenia w jednym z biur nieruchomości.

Proboszcz nie krył zdziwienia i żalu w rozmowie z dziennikarzem Gazety Wyborczej - Jestem rozczarowany postawą fundacji. Co innego mówili nam w Warszawie, gdy kościół był im przekazywany. Mówili o swoich planach. Co innego było później. Nic przez te lata tam nie zrobili/.

Prezes fundacji Laera odmówił rozmowy z dziennikarzem GW. Wcześniej miał deklarować proboszczowi, że otworzy w dawnym kościele kawiarnię z salą koncertową i galerią sztuki. Organizował nieudane zbiórki na ten cel. Kiedy w 2015 r. przejmował kościół, burmistrz umorzył mu 3,3 tys. zł zaległych podatków - podaje GW.

Okoliczni mieszkańcy wyrażają niepokój, ponieważ według nich, kościół grozi zawaleniem. Powszechnie mówi się o tym, że kościół nadaje się do rozbiórki, ale jak twierdzą mieszkańcy miasteczka, konserwator nie daje na to zgody.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
12℃
Poziom opadów:
6.7 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
14.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro