Reklama

Nietypowy gość w Wielkopolsce. Z jego puchu powstają luksusowe kołdry warte tysiące złotych

fot. RDLP w Poznaniu
fot. RDLP w Poznaniu

Mowa o edredonie.

Edredon to kaczka zwana także miękkopiórem. Jednego z przedstawicieli tego gatunku znaleziono w miejscowości Czarnybród w powiecie konińskim. W Polsce edredony można spotkać tylko nad Bałtykiem. Bardzo rzadko pojawiają się w głębi lądu. Nie wiadomo skąd więc wziął się w powiecie konińskim, ale potrzebował pomocy.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Edredon przebywał na polu i nie podnosił się do lotu. Po oględzinach i konsultacjach z ekspertami stwierdzono, że może wymagać pomocy. Jest aktualnie pod opieką Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt, prowadzonym przez Nadleśnictwo Grodziec - podaje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.

Edredony to drogocenne ptaki. Ich puch jest bardzo drogi ze względu na to, że ma świetne właściwości izolacyjne. Używa się go do produkcji luksusowych poduszek i kołder, a także śpiworów czy kurtek. - Jego cena potrafi sięgać 1 500 zł za kilogram (trzeba go zebrać z ok. 60 gniazd), a pojedyncza kołdra może kosztować blisko 20 000 zł - dodaje.

RDLP przytacza ciekawą tradycję związaną z tym ptakiem. - Na Islandii i w północnej Norwegii istnieje wielowiekowa tradycja zbioru puchu edredonowego, który po zbiorze jest rekompensowany sianem i wodorostami w gnieździe. Doprowadziło to do swoistego "udomowienia" edredonów, które chętnie zajmują przygotowane dla nich sztuczne gniazda i wyprowadzają lęgi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro