Reklama

Jakie są poziomy znajomości angielskiego i co oznaczają?

Wszystko co musisz wiedzieć o stopniach biegłości języka angielskiego w skali CEFR. Praktyczne i sprawdzone informacje dla wszystkich zainteresowanych!

Skala CEFR (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego) to program stosowany w Europie i na świecie. Zawiera szczegółowy opis biegłości językowej na sześciostopniowej skali. Wskazuje kompetencje w podstawowych obszarach, czyli mówienia, pisania, czytania ze zrozumieniem oraz słuchania.

Prostym i skutecznym narzędziem do oceny naszych umiejętności jest test na poziom angielskiego, który przeprowadzimy w ciągu kilkunastu minut, bez wychodzenia z domu. Jakie umiejętności są wymagana na poszczególnych poziomach? Wyjaśniamy!

Poziom A1 - początkujący

Na tym poziomie potrafimy konstruować proste wyrażenia oraz stosować potoczne zwroty z życia codziennego. Rozumiemy ze słuchu słowa bardzo znane, które dotyczą nas i naszego otoczenia. Przeczytamy proste frazy np. na tablicach informacyjnych czy rozkładach. Komunikacja werbalna jest możliwa pod warunkiem, że rozmówca będzie mówił bardzo powoli, wyraźnie z nastawieniem na pomoc. Nawet bez rozumienia wszystkich słów, powinniśmy mieć świadomość kierunku rozmowy. Będziemy w stanie napisać krótki tekst jak chociażby pozdrowienia, czy uzupełnić formularz.

Poziom A2 - początkujący

Na kolejnym poziomie rozumiemy ze słuchu wypowiedzi i popularne zwroty w istotnych dla nas sprawach, np. rodzina, zakupy, hobby itd. Przeczytamy ze zrozumieniem proste teksty, na które składają się często używane słowa. Potrafimy się porozumiewać w większości zwykłych sytuacji z jakimi możemy się spotkać za granicą. Pisanie przechodzi na poziom dłuższych tekstów na tematy, które znamy jak chociażby listy/maile. Przyjmuje się, że A2 to niezbędne minimum do podjęcia wyższej edukacji po angielsku.

Poziom B1 - samodzielny

Możemy skutecznie komunikować się w zwykłych sytuacjach związanych z podróżą, zainteresowaniami, pracą itp. Słuchanie pozwala już na rozumienie audycji radiowych i telewizyjnych, jeśli podawane są wyraźnie, bez akcentu i traktują o interesujących nas sprawach. Czytamy i piszemy proste teksty z kręgu naszych zainteresowań. W obszarze mówienia, potrafimy włączyć się do dyskusji na codzienne tematu jak praca, zainteresowania, relacja z filmu, podróży itd. Pozwala na rozpoczęcie podstawowych inicjatyw biznesowych.

Poziom B2 - samodzielny

Jesteśmy zdolni do spontanicznej komunikacji z rodzimym użytkownikiem języka zarówno w konkretnych jak i czysto abstrakcyjnych tematach. Bez problemu przeczytamy materiały prasowe, artykuły mainstreamowe. Weźmiemy aktywny udział w dyskusji na powszechne tematy, możemy wyrażać poglądy oraz ich bronić w merytorycznej debacie. Napiszemy dłuższy tekst np. rozprawkę w sposób zrozumiały dla odbiorców. Popularny w minionych latach certyfikat FCE był przeprowadzany właśnie na poziomie B2, czyli zbliżonym do obecnej matury rozszerzonej.

Poziom C1 - zaawansowany

Wkraczamy w obszar, który pozwala prowadzić zaawansowane rozmowy biznesowe, swobodnie się komunikować w każdych okolicznościach i rozumieć podteksty oraz nastawienie rozmówców. Rozumiemy długie wypowiedzi, nawet te mało logiczne. Skutecznie czytamy długie formy naukowe oraz instrukcje techniczne. Piszemy obszerne i zrozumiałe formy, dostosowane do konkretnej osoby lub sytuacji.

Poziom C2 - zaawansowany

Bez problemu zrozumiemy cokolwiek słyszymy lub czytamy. Płynnie i spontanicznie wyrażamy swoje myśli, korzystając z bogatego zasobu słownictwa. Nieznany akcent może wymagać chwili adaptacji, ale co do zasady rozumiemy każdego. Potrafimy komunikować się w sposób adekwatny do sytuacji. Piszemy złożone teksty z doborem słownictwa i formy właściwej dla sytuacji. Popularnym certyfikatem z tego poziomu jest honorowany przez uczelnie na całym świecie IELTS (International English Language Testing System).

Wnioski

Niektóre źródła stosują dodatkowo poziom A0 lub Pre-A1. To oznaczenie osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem i uczą się pierwszych słówek, bez umiejętności komunikowania bardziej zaawansowanych kombinacji.
W jaki sposób odnieść skalę do CEFT do prostych form opisowych, które regularnie spotykamy? Trudno o jednoznaczne porównania, ale bezpiecznie można przyjąć, że:
- Początkujący = A1, A2
- Średnio zaawansowany = B1, B2
- Zaawansowany/biegły = C1, C2
To spore uproszczenie, które pozwala na nieścisłości w niektórych obszarach, dlatego dużo lepszym rozwiązaniem będzie test na poziom angielskiego i rozmowa o faktach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Alert RCB trafił do mieszkańców ośmiu wielkopolskich powiatów. Chodzi o warunki pogodowe
16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
12.20 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro