Reklama
Reklama

Mieszkańcy w końcu się doczekali! Rusza przebudowa ulicy Kolejowej! Będą utrudnienia

fot. PIM
fot. PIM

O przebudowie Kolejowej mówi się od lat.

Niemal 10 lat temu Zarząd Dróg Miejskich przygotował projekt przebudowy ulicy Kolejowej na Łazarzu. Prace miały się rozpocząć w 2015 roku, ale ostatecznie się nie zaczęły. Powód? Zabytkowa kostka brukowa, z której zrobiona jest jezdnia. Miejska Konserwator Zabytków zakwestionowała propozycję, by na całej ulicy położono asfalt. W 2017 roku, prezydent zapowiedział, że ulica na pewno zostanie przebudowana. Projekt trzeba było zaktualizować nie tylko ze względu na asfalt, ale też na to, że mieszkańcy sprzeciwiali się wycince części drzew rosnących przy trasie.

W grudniu ubiegłego roku w końcu ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy prac. W lutym oferty otwarto i okazało się, że są one za drogie. Przetarg trzeba więc było unieważnić. Ostatecznie wykonawcę wybrano i prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu, konkretnie we wtorek.

- Przebudowa ul. Kolejowej na odcinku od ul. Klaudyny Potockiej do ul. Gąsiorowskich to wyczekiwana inwestycja. Podpisaliśmy umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą, który przygotowuje się do przejęcia placu budowy. Przewidywany termin zakończenia prac to III kwartał 2023 roku. W trakcie robót obowiązywać będzie czasowa organizacja ruchu - zaznacza Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wykonawca rozbierze obecną nawierzchnię i wykona nową. Częściowo wykorzystane zostaną do tego płyty, kostki i kamienne krawężniki zdemontowane z ulicy. - Cała ulica zyska nowy asfalt. Pojawią się także uspokajające ruch wyniesione skrzyżowania. Piesi poruszać się będą wygodnymi, równymi chodnikami, a większość miejsc parkingowych wykonanych zostanie z kamiennej kostki z jezdni ulicy Kolejowej. Na traktach pieszych w rejonach skrzyżowań zaprojektowano system informacji fakturowej, ułatwiający poruszanie się osobom z dysfunkcjami wzroku, wyznaczone zostaną także miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Obecne oświetlenie ulicy Kolejowej zostanie zdemontowane, a w jego miejscu pojawi się nowe. W projekcie uwzględniono również budowę odwodnienia ulicy, kanału technologicznego, przebudowę sieci telekomunikacyjnej. Inwestycja została również skoordynowana z planami PSG tak, by w tym samym czasie wykonana została przebudowa sieci gazowej - informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Miasto zdecydowało się tutaj na zmniejszenie szerokości nowej jezdni, by ochronić rosnące przy ulicy drzewa. Początkowo planowano tu nasadzenie 45 drzew, a będzie ich więcej - 53. - Niestety, ze względu na zły stan zdrowotny konieczne będzie usunięcie trzech drzew. Kolejne trzy, mimo zawężenia jezdni, wciąż kolidują z infrastrukturą i również będą musiały zostać usunięte. Ze względu na kolizję podobny los prawdopodobnie spotka trzy kolejne drzewa, choć w ich wypadku ostateczna decyzja zapadnie na placu budowy. Projektanci dołożyli wszelkich starań, by wycinanych roślin było jak najmniej.

Stare drzewa, które tu rosną (28 sztuk), po przebudowie będą mieć lepsze warunki do funkcjonowania. Towarzyszyć im będą nowe krzewy i zieleń niska. Chronić je będą słupki.

Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami. Jeszcze w czwartek na wlotach w ulicę Kolejową pojawią się tablice informacyjna. - Od 25 października cała ulica Kolejowa będzie jednokierunkowa w stronę ul. Głogowskiej. Wjazd od ul. Gąsiorowskich nie będzie możliwy. Objazd ul. Kolejowej będzie sugerowany ulicami ul. Hetmańską i Głogowską. Na ulicy obowiązywać będzie strefa zamieszkania. Miejsca parkingowe wzdłuż ulicy będą wyłączane etapowo wtedy, gdy będzie taka konieczność. Zachowany zostanie dojazd do posesji, wyznaczane będą również ciągi dla pieszych - kończą PIM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne dziś ostrzeżenie IMGW. Obowiązuje aż do poniedziałku
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
32.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro